Mesajı Okuyun
Old 27-09-2012, 14:38   #1
Av.Suleyman.Karadag

Varsayılan Anlaşmalı Boşanma, Davalının Temyizi ve Temyiz Aşamasında Ayrı Bir Nafaka Davası Açması

Müvekkil hazırlanan protokolü imzalayarak nafaka talebinde bulunmadığını belirtmiş ve yerel mahkeme protokol doğrultusunda tarafların boşanmasına, nafaka talebi olmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığına karar vererek boşanmaya karar vermiş.

1- Müvekkil protokolün apar topar ve biraz zorlama ile imzalatıldığını, imzaladığı ve davayı kabul ettiği için pişman olduğunu,

2- Nafaka talep etmediği için çok pişman olduğunu, davayı temyiz etmek istediğini beyan etmektedir.

a- Protokolün zorla imzalatıldığı yönündeki itirazlar değerlendirmeye alınır ve sonuç doğurur mu?(Mahkemede kendi rızamla imzaladım tüm şartları kabul ediyorum şeklinde beyanı ve imzası var)

b- Karar kesinleşmeden önce ayrı bir dava ile tedbir ve yoksulluk nafakası talep etmek mümkün müdür?

c-Karar temyiz edilmez de kesinleşirse protokolde nafaka talep etmeyeceğini belirttiği için tekrar nafaka isteme olasılığı tamamen ortadan kalkar mı?

Bu soruların yanıtlarını aşağı yukarı biliyorum ama siz değerli meslektaşlarımın farklı bir yaklaşımı olabileceği ve daha sonra aynı durumla karşılaşabilecek olan meslektaşlarıma yol gösterebileceğini düşündüğümden konuyu açma gereği duydum .Şimdiden yanıtlar için teşekkür ederim.