Mesajı Okuyun
Old 06-02-2007, 19:08   #68
Noyan Yiğit

Ben hakim olsaydım.Vatandaşı serbest bırakır,borçluyu tutuklardım.Ama maalesef Adliyelerde olağan dışı uygulamalar oluyor.Belki 20 yıl kadar önceydi,başımdan şöyle bir olay geçti:
Bursa'nın İznik İlçesi'ne adli tatil de hacze gittim.İcrada görevli bir tek icra müdürü varmış, O'da izne ayrılmış yerine Mahkeme'nin yazı işleri Müdürü bakıyormuş.Borçlu ile defalarca telefon görüşmeleri yaptık.Bir kez hacze gittik, hiçbir ödeme olmadı.2.kez hacze gittiğimizdede bir ödeme yapılmıyor.O halde mal kaldıralım dedik.İlçe de icra deposu yok.Müvekkilimin esnaftan tanıdığı var,birisine malı yediemin olarak bırakacağız.İcracı dediki burada kimse kimsenin malını almaz, önce yediemin ile konuşalım malı alacaksa kaldıralım.Müvekkilim ile icracı yediemin ile konuşmaya gittiler.Ben haciz mahallindeyim.Borçlu ile oğlu var.Borçlu tutturdu dükkandan çık diye.Çıksam kapatım gidecekler bu sefer çilingir bulmaya çalışacaksın.İlçede o tarihte onu bulmakta zor.Ben çıkmak istemedim.Borçlu beni iteklemeye başladı.Derken bana bir yumruk attı.Gözlüğüm kırıldı ve gözlüğüm yüzümü kesti.Yüzümde kanama oldu.Bu arada müvekkilim ile icracı geldi.Müvekkilim eski bıçkınlardan,olaya çok tepki gösterdi.Hemen Adliye ye gidip polis aldılar geldiler.Polis borçluyu,oğlunu, bizi Adliye götürdü.Suçüstü Mahkemesine çıktık.Olayı anlattık Mahkeme huzurunda.Hiç unutamıyorum Savcı borçlunun Oğluna Avukat Bey "sizi tahrik etti mi,hakaret, küfür etti mi ? " diye sordu.Başımdan kaynar sular döküldü tabiki.Borçlunun oğlu mert çoçukmuş yok böyle bir şey olmadı dedi.Bunun üzerine borçluyu tutukladılar.Borçlunun oğlu evet Avukat bizi tahrik etti.Bize küfür etti dese belki yumruğu yediğimizle kalmıyacağız,bir de belki beni tutukluyacaklar. Avukatlığımın ilk yıllarında yaşadığım bu olayı unutamıyorum.Bundan sonra da bir iki kere memura saldırı oldu haciz mahallinde. Maalesef Adliye ne kendi memurunu ne Avukatı koruyor.Bundan dolayıdır ki haciz mahallinde Avukatı da öldürüyorlar memuru da.