Mesajı Okuyun
Old 20-09-2012, 10:07   #1
bilal_gedikci

Varsayılan Şirket Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilir mi?

Sayın meslektaşlarım,
Müvekkil olan şirket daha önceden banka lehine koydurduğu ipoteğin fekki için bankadan fek yazısı istediğinde kendisinden 300 tl ücret alınmış. Şimdi bu konuyu hakem heyetine taşımayı düşünüyordum. Dilekçemi hazırlayıp başvurmak için gittiğimde şirketlerin tüketici hakem heyetlerine başvuramayacağını gerekçe göstererek dilekçemi işleme almadılar.
Oysa TKHK tüzel kişilerin de tüketici olabileceğini öngörmüş. Tüzel kişi kavramı kapsamına şirketler de dahil. Konunun mesleki veya ticari olup olmadığı, tüketici kanunun uygulanıp uygulanamayacağı işin esası ile ilgili bir konu.
Merak ettiğim husus tüzel kişilerin yada ticaret şirketlerinin hakem heyetine gidemeyeceğine veya doğrudan mahkemeye gitmesi gerektiğine dair bir mevzuat hükmü varmıdır?
Asıl önemli olan, üzüldüğüm konu ise tüketicilerin haklarını korumak adına kurulmuş bir heyetin sergilediği tutum. Sıradan bir vatandaş orada işlemlerini nasıl hallediyor merak ediyorum. Sürekli işi yokuşa sürüyorlar. Kayıt görevlisi dilekçeme bakıp esası hakkında yorum yapıyor ve ben bu dilekçeyi almam diyebiliyor.
Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim
Saygılar...