Mesajı Okuyun
Old 12-09-2012, 15:24   #8
ahmetcan2014

Varsayılan "meselemiz sulh yolunda ilerliyor", "iki önemli not"

değerli meslektaşlarım, arz etiğim mesele, bizim, alacağımızdan önemli miktarda feragat etmeyi kabul etmemiz üzerine sulh yolunda ilerliyor. kesin bir anlaşma yok ama biz alacağımızın bir kısmından feragat ettik. kalan kısmı ise yarısı peşin yarısı taksitler halinde olmak üzere tarafımıza ödenecek. bu hususları iki konuyu arz etmek üzere yazdım:

1-) maddi tazminat alacağımız FSEK 68 tazminatı idi. bu tazminat maddi tazminat olmasına rağmen FSEK 68 hakkaniyete bayağı aykırı bir şekilde maddi zararın 3 katına kadar tazminat istenebileceğini hükme bağlamış.alacağımızda indirim yapmamızın başlıca sebebi o. davalı: "intihal yaparak yayımladığım kitaptan 5 000 tl bile kazanmadım ama mahkeme hak sahiplerine 15 000 TL maddi ödence ödememe hükmetti" diyordu.çünkü davamızı ıslah ederek bilirkişilerin belirlediği maddi zararın tam 3 katı maddi tazminat talep etmiştik ve mahkemece de talebimiz kabul edilmişti.

2-) bilirkişiler, "FSEK bağlamında mirasçılar manevi tazminat talep edemezler, ancak yaşasa idi muris manevi tazminat talep edebilirdi." şeklinde görüş bildirmişlerdi ve bu görüşlerini Yargıtay kararlarına dayandırmışlardı. (Yargıtay, 3 kat maddi tazminatı kanun hükme bağladığı için manevi tazminat konusunda böyle bir içtihat geliştirmiş olabilir.) bilirkişilerin bu beyanlarına rağmen mahkeme lehimize manevi tazminata da hükmetmişti. bu yönden de zaten bozma bekliyor idim.

sanırım mecellede yazıyordu "uyuşmazlıkların sulh yolu ile halli esastır"
herkese hayırıl günler ve iyi çalışmalar dilerim.