Mesajı Okuyun
Old 03-09-2012, 17:24   #1
av.sibel biçer

Varsayılan İşe iade kararı sonrası kıdem tazminatı hangi tarihte hesaplanır?

Sayın Meslektaşlarım;
X firması çalışanın iş akdini kıdem, ihbar vs. hakları ödeyerek 01.04.2008 tarihinde feshediyor. Çalışan işe iade davası açıyor ve kazanıyor. Kesinleşen işe iade kararı üzerine X firmasına başvuruyor, ancak 1 ay geçmesine rağmen işe başlatılmadığı için iş akdi 24.06.2010 tarihinde sona ermiş sayılıyor. Zira yerleşik Yargıtay kararlarına göre "feshin geçersizliğine ve işe iadeye karar vermekle iş sözleşmesinin kesintisiz devam ettiği ve işe başlatmama halinde feshin bu tarihte gerçekleştiği kabul edilmektedir".
Bildiğiniz üzere Kıdem Tazminatında faiz başlangıcı; akdin feshi tarihidir. Ancak şu ikilemle karşılaşıyorum; faiz başlangıcı 2008 yılı mı yoksa 2010 yılı mı olacak?
Ben kıdem tazminatı faizinin başlangıcının 2010 yılı olduğunu düşünüyorum. Buna ilişkin sadece Yargıtay 9. HD'nin 2007/24092 E, 2007/32631 K sayılı kararına ulaşabildim. Sizlerden ricam başkaca Yargıtay kararları varsa benimle paylaşmanız ve kıdem tazminatında faiz başlangıcı hakkında Uygulamanın ne olduğu hakkında tecrübelerinizi paylaşmanızdır.
Şimdiden emekleriniz için teşekkür ederim.