Mesajı Okuyun
Old 30-08-2012, 11:29   #1
ncoban

Acil Taşınmazın tahliyesi davası-söz konusu kira sözleşmesi uzamış sayılır mı?

İyi günler,
Müvekkil şirket kiracı ile kendi hazırladığı bir kira sözleşmesini karşılıklı olarak imzalamışlardır.Kira sözleşmesi kırtasiyelerden alınan matbu sözleşme olmayıp şirketin çalışanları tarafından hazırlanmıştır.Sözleşmeye göre başlangıç tarihi 2011 yılının eylül ayı kira sözleşmesinin bitim tarihi 30/06/2012'dir. Sözleşmede,tarafların anlaşması halinde 15/06/2012 tarihinde sözleşmenin yenilenmesinin zorunlu olduğu şartı ve anlaşamamaları halinde ise kira sözleşmesinin bitiminde kiracının taşınmazın anahtarlarını ve şirkete ait olan malları şirkete teslim edeceğin taahhüt ettiğine dair hükümler bulunmaktadır.Ancak;bu taahhüt sözleşmeden ayrı bir dilekçe ile alınmamış olmakla birlikte taahhüt tarihi de sözleşmenin imzalanma tarihi olan 28/08/2011'dir.
Müvekkil şirket,kiracı ile aralarında söz şeklinde anlaşmazlıklar olduğundan dolayı kiracıyı taşınmazdan tahliye etmek istemektedir.Benim aklıma takılan sorular şunlardır;
1-Yapılan kira sözleşmesi her ne kadar şirket çalışanları tarafından hazırlanmış olsa ve sözleşmedeki madde uyarınca 15/06/2012 tarihinde yeni bir sözleşme imzalanmamış olsa da bu sözleşme her iki tarafın da sözleşmeyi yeniden yenilememe iradesinin zamanında karşı tarafa bildirilmemesinden dolayı 30/06/2012 tarihi itibari ile 1 yıl süre ile uzamış sayılır mı?
2-Eğer uzamış sayılmaz ise kiracıyı tahliye edebilmemiz için önce noterden bir ihtarname mi çekmemiz gerekir yoksa direkt sözleşmenin süresinin dolmuş olması sebebi ile dava açabilir miyiz?
3-Kira sözleşmesinin süresinin 1 yıl değil 10 ay olması sebebi ile Borçlar Kanunu hükümleri göz önüne alınarak sözleşmenin bitim tarihinden itibaren tarafların birbirine herhangi bir bildirimde bulunmasının gerekli olmadığı hususuna dayanılarak direkt tahliye davası açılabilir mi?Kira sözleşmesinin bitimini takiben hemen tahliye davası açmamamız,tarafların kira sözleşmesini devam ettirme şeklinde algılanıp sözleşmeyi belirsiz süreli sözleşmeye dönüştürür mü?Eğer dönüştürürse bu durumda sözleşme 30/06/2013 tarihinde mi sona erecek kabul edilir?
Bu konuda bilgisi olan meslektaşların bana yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum.Saygılarımla.