Mesajı Okuyun
Old 03-02-2007, 20:55   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Araştırmalarıma göre gayri resmi veya resmi olarak kadının bir başka erkekle birlikte yaşaması velayetin babaya verilmesi için yeterli sebap oluşturmuyor.

Sayın Av.Nursel,,

Araştırmalarınız ve tespitleriniz doğrudur. Ben de bu konuda çok araştırma yapmıştım. Hatta bu konuda uzman bir aile mahkemesi hakimi ile de görüşmüştüm. Kadının nikahsız yaşaması tek başına velayetin değiştirilmesi için yeterli değildir. Bir çok Yargıtay kararı bu yöndedir. Önemli olan şey çocuğun bundan zarar gördüğü kanıtlanmalıdır.

25.01.1996 tarihli Çocuk Haklarının Kullanılmasına Ait Avrupa Sözleşmesi'nin 3. Maddesi gereğince; görüşlerini oluşturma yeteneğine sahip çocuğun kendisini ilgilendiren her konuda görüşleri alınmalıdır. Yaş sınırı olarak belli bir yaş belirlenmemiştir. Yargıtay kararlarnda genellikle 10 yaş üstü çocukların dinlenmesine dikkat çekilmiştir. Sizin olayınızda çocuklar daha küçüktür. Ancak sözünü ettiğim hakim 8 yaş ve üstünün dinlenebileceğini ifade etmiştir.
Böyle olsa da diğer çocuklar küçüktür.

Kaldı ki sizin iki handikapınız daha bulunmaktadır. Velayet yeni belirlenmiş ve baba işsiz…Bence durum umutsuz…

Saygılarımla