Mesajı Okuyun
Old 24-08-2012, 16:14   #1
Av.Gümüş

İnceleme Mal Rejiminin Tasfiyesi ve Yeni HMK

Sayın Meslektaşlarım,
Yeni mesleğe başlamış bir avukat olarak yardımınıza ve önerilerinize ihtiyacım var. Yapacağınız tüm yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Konu mal rejiminin tasfiyesi davası. Müvekkilimin boşanma davası 6 ay önce kesinleşti. Davalı tarafta 2 adet gayrimenkul, bir kurumdan aldığı 100.000 TL kadar emekli aylığı; müvekkilimde ise bir gayrimenkul var. Gayrimenkuller evlilik içinde alınmış, herhangi bir miras bağış yok. Benim müvekkilim de, davalıda fazladan olan o bir gayrimenkuldeki hakkını istiyor. Gelelim Sorulara :

1) Davalı ve davacı boşanma davası açıldıktan sonra ikamet ettikleri şehri değiştirmişler. Ben bu davayı boşanma davasının görüldüğü yer mahkemesinde açabilirmiyim?

2) Bu davadaki harç ne kadar olacaktır. Örneğin gayrimenkulun değeri 100.000 TL olsun... Bu değer üzerinden mi harç ödenecek yoksa ben yarısını isteyeceğim için 50000 Tl üzerinden mi harç alınır.

3) Müvekkilimin bu gayrimenkuldeki katkısı nedir bilmiyoruz. Bu yüzden davayı belirsiz alacak davası olarak mı açmalı?

4) Mal rejiminin tasfiyesi istenirken tarafların tüm malları için mi dava açılır yoksa davacı taraf katkısı olduğunu düşündüğü mal için mi talepte bulunur.