Mesajı Okuyun
Old 17-08-2012, 15:35   #3
suskun_juliette

Borçlunun işten çıkarılmasında haklı nedenle fesih durumu söz konusu olmadığından, işçi kıdem ve ihbar tazminatıyla birlikte şayet ödenmemişse vesair işçi alacaklarını da işverenden talep eder. Ayrıca burada fesih işleminin usulüne uygun olarak gerçekleştirilmediğini düşünüyorum. Eğer geçerli nedene dayandırılarak iş akdi feshedilmişse(evrak üzerinde) bu durumda işçinin yazılı savunması alınmalı, nedenin varlığı ve geçerliliği tutanak ile saptanmalı ve fesih bildirimi yazılı yapılmalıdır.

Eğer haklı nedene dayanılarak iş akdi feshedilmişse kanunda belirtilen olguların gerçekleşmiş olması gerekir.

İşverenin feshi dayandırdığı gerekçeye göre kıdem-ihbar tazminatları açısından farklı sonuçların ortaya çıkacağını sanmıyorum. Her iki durumda da (geçerli nedenle ve haksız nedenle fesihte) borçlu-işçi kıdem ve ihbar tazminatıyla birlikte diğer işçi alacaklarını alabilir. Geçerli nedene dayandırılmışsa bilindiği üzere işçi işe iadesini talep edebilir.Bununla birlikte işe iade için 30 günlük sürenin geçirilmemesi gerekir.

Dip not: İşçi ihtarname göndererek işverenden bu haklarını talep etmelidir. İşveren yerine getirmediğinde temerrüde düşmüş olacaktır.

Kıdem tazminatını hak etmişse, bu durumda işverenin direkt icra dosyasına bu parayı yatırması gerekmektedir. Borçlu işveren olmamaktadır. Üçüncü şahıs olarak bu hak edişi dosyaya havale etmekle yükümlüdür. Tekit gönderildikten sonra artık işyerinde haciz işlemi yapabilir ayrıca İcra İflas yasasındaki amir hükme muhalefet ettiğinden Cumhuriyet Başsavcılığına işveren hakkında suç duyurusunda bulunulabilir.(Maaş hacizlerinde safahat böyle gelişiyor. Kıdem tazminatlarında da benzer olabileceğini düşünüyorum.)