Mesajı Okuyun
Old 16-08-2012, 12:20   #1
Ercan Turgut

Varsayılan Trafik kazası sonucu yaralanan ev hanımın tazminat hakları nelerdir.

Herkese iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar,Benim sizlerden görüş almak istediğim konu aslında herkesin fikir sahibi olduğu konu ancak ben herhangi bir eksik olmaması için siz değerli meslektaşlarımın görüşlerimi almak istedim.Şimdiden vercek olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.

İki yıllıkk evli ve 24 yaşında ev hanımı olan müvekkil,eşinin kullandığı araçla tatile giderken yolda kaza geçiriyorlar.Karşı taraf 124 promil alkollü ve kazanın oluşumunda asli kusurlu bizimkisi ise tali kusurlu.Bu kazanın sonucunda müvekkilin sağ kolu iki yerden kırılıyor ve kolunda 6 ay duracak 4 kğ bir aparat taklıyor.Doktora göre 6 sonra iyileşecek ve o kolundaki cisim çıkarılacak.Şu anda sağ elini hiç kullanamıyor.
müvekkil ev hanımı ama eşine destek için el işi yaparak aylık 200 tl para kazanmaktaydı,aynı zamanda bakıma muhtaç anneannesine bakmaktaydı,evin yemek temizlik işlerini de yapan müvekkil en az 6 ay bunları yapamayacak birde başkasının desteğine muhtaç olarak en az 6 ay yaşayacak.

Tedavi masraflarını SGK karşıladığı için şimdilik tedavi gideri talebi yok,karşı taraf İngiliz vatandaşı ve Türkiye'de evi ve arabası var.Bu durumda olayın ağırlığına göre ne kadar manevi tazminat talep etmeli,maddi tazminata neleri dahil etmeliyim ya ne kadar istemeliyim.Bilindiği gibi HMK dan sonra açacağımız tazminat davalarında çok dikkatli davranmalıyız.Müvekkil 6 ay sonra eski sağlığına kavuşacak ama kolunda izler kalacak.geçici iş göremezlik durumu var.