Mesajı Okuyun
Old 01-08-2012, 15:09   #1
Av. Bahadır

Kitap Nafaka Alacaklarında Ceza ve Usul

Her ne kadar bu konu ile alakalı sayısız başlık açılmış olsa da bir çoğunda aradığım cevabı bulamadım. Sizinle paylaşmak istediğim mesele şöyle;

Kişi birikmiş nafaka alacakları için 2011 yılı Mart ayında bir takip başlatıyor. 2011 yılından günümüze kadar borçlu hiç bir şekilde ödeme yapmıyor. 2011 yılı Ekim Kasım Aralık ayları için icra ceza mahkemesine şikayette bulunuluyor ve 2012 haziran ayında ceza çıkıyor. Borçlu 2011 ekim kasım aralık ayı için ödeme yapıp cezayı düşürüyor.

1) Müvekkil bize bu noktada geldi ve talebi; 2011 yılı mart ayından itibaren ödenen 3 aylık dönem hariç birikmiş nafaka alacağı için icra ceza mahkemesine şikayette bulunmamız idi.

Özetleyecek olursak mevcut durum için, 2011 yılı nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül ve 2012 yılı ocak şubat mart nisan mayıs haziran temmuz ayları için nafakaya ilişkin karara uymamaktan dolayı karşı taraf hakkında ceza şikayetinde bulunsak sizce sonucu ne olur?

2)İkinci ufak bir sorum ise diyelim ki sadece 2012 yılı mayıs haziran temmuz ayları için icra cezaya şikayette bulunduk. bu davaya a davası diyelim. Karşı taraf yine borçlarını ödemedi. Ve ilk açtığımız a davası ise devam etmekte. 2012 yılı kasım ayına geldiğimizde 2012 yılı ağustos eylül ekim aylarında ödenmeyen nafakalar için icra ceza mahkemesine başvurur isek a davasından dolayı derdestlik itirazı söz konusu olabilir mi ? Kanaatim aksi yönde ancak bir arkadaş bu yönde bir kararla karşılaştığını beyan edince muallakta kaldım ve sizlere danışmak istedim.

Değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.