Mesajı Okuyun
Old 31-07-2012, 15:53   #1
Pandekt

Varsayılan İptal Davası, dava dilekçesinin reddi meselesi

Herkese iyi çalışmalar,

Daha evvel hiç karşılaşmadığım bir konuda görüşlerinize başvurmak istiyorum.

Müvekkilin davalı bakanlığa bir konuda başvurusu ile ilgili olmak üzere, bakanlık başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde cevap vermemiş. Ancak müvekkil ile birlikte aynı konuda davalıya başka başvuranlar da olmuş ve bu kişilerden bir tanesine bakanlık cevap vermiş, talebi reddetmiş ve bu cevap da müvekkilin başvurusuna da değinmiş davalı. Ancak müvekkile tebligat yapılmamış.

Biz zımni red işleminin iptali için idare mahkemesinde süresi içinde dava açtık. Ancak ben burada bir hata yapıp dava dilekçesinin ekine müvekkile tebliğ edilmeyen ancak müvekkilin arkadaşından aldığı davalının cevap yazısını da ekledim, amacım mahkemeye yol göstermekti ancak bu cevap müvekkile hiçbir sekilde tebliğ edilmedi.
İdare mahkemesi hangi işlemin iptalini istediğimiz hususunda tereddüte düşmüş, zımni red mi yoksa dilekçeye eklenen davalının ... tarihli cevabının iptali mi?Eğer öyle ise tebliğ tarihini de istemiş.İYUK madde 3'ten dava dilekçesini reddetmiş.

Tebliğ yok, şimdi yeniden dava dilekçesi hazırlayarak aynı mahkemeye eski esas numarası üzerinden mi başvuracağız? bu yeni dava dilekçesinde neden tekrar ddava dilekçesi hazırladığımızı vs. bilgileri de ekleyecek miyiz?? Yoksa sadece yeni dava dilekçesi mi yazacağız?

Teşekkürlerimler..