Mesajı Okuyun
Old 25-07-2012, 11:04   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan ceza davasında gidrilmeyen zararın tazmini

Apartman yönetim kurulu üyeleri defterleri usulsüz tuttuklarının bilirkişice tespiti nedeniyle görevi suistimalden ceza aldılar.Kararı temyiz ettiler.Dosyadaki bilirkişi raporunda ,aidatları toplamalarına rağmen apartman giderlerini karşılamayarak apartmanı zarara uğrattıkları ve zararın miktarı da tespit edildi.Zaten İSKİ,SGK gibi kurumlara ödenmeyen giderler ve bu nedenle alınan cezaların belgeleri de dosyada.Yeni yönetim bu cezaları ve giderleri ödemiş.Şimdi bu zararın yeni yönetime ödenmesini talep edeceğiz.
1- Sizce alacak davası mı,maddi tazminat davası mı açmalıyım yoksa ilamsız icra takibi yapıp itiraz halinde itirazın iptali ile aynı sonuca ulaşabilir miyim?
2-Ceza davasında yönetim kurulu üyelerinin dördü de ceza aldı.Bu durumda eski yönetim kurulu üyelerinin hepsi mi yoksa kat maliklerinin vekili sayılması nedeniyle yönetici mi bu giderlerden sorumludur?
3-ceza davasının temyizde olması hukuk davamızı etkiler mi?dosyada gerek hazırlık gerekse muhakeme aşamasında alınmış bilirkişi raporlarında zarar miktarı belirlenmiş.yeni yönetimin SGK, İSKİ gibi kurumlara ödediği cezalara ilişkin faturalar mevcut .
NOT:Ceza mah.kararı büyük olasılıkla işlenen suçun, yöneticinin kamu görevlisi sayılmaması nedeniyle TCK 257 den değil başka maddeden cezalandırılması şeklinde bozulacak.(KANIMCA)Ancak her halükarda karşılanmamış bir zarar var.