Mesajı Okuyun
Old 24-07-2012, 17:22   #1
av.ela

Varsayılan Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinin tüzel kişiliği ve davada taraf olma ehliyeti var mı

Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi7 Mart 1995 tarihinde 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun 5. maddesinegöre 22220 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan (95/6560) Bakanlar Kurulu Kararıile kamu tüzel kişiliğini haiz sağlık işletmesi statüsüne dönüştürülmüştür. Hastanefaaliyetleri, 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ve bu Kanunun 9. maddesinin(A) Fıkrasına dayanılarak 1995 yılında çıkarılan Kamu Kurum ve KuruluşlarınaAit Sağlık İşletmelerinin Yönetimi İle Çalışma Usul ve Esasları HakkındaYönetmelik hükümlerine göre yürütülmektedir. Ancak işbu Bakanlar Kurulukararının dayanağı 3359 sayılı Kanunun 5. maddesi, 02.11.2011 tarihli ResmiGazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 663 sayılı KHK’nin 58/14/e maddesi ileyürürlükten kaldırılmıştır. Bu durumda Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinintüzel kişilik sıfatı halen devam ediyor mu? Yoksa Sağlık Bakanlığına mı bağlıbu konuda ciddi bir çıkmaza girdim. Müvekkil şirket uhdesinde kalmış ihalesonucunda imzalanan Sözleşmenin uygulanması ile ilgili yaşanan ihtilaf nedeniile keşide edeceğim ihtarname ve ardında açılacak davada husumeti kimeyönelteceğim? Fikri olan meslektaşlarımdan acil yardım bekliyorum. Şimdiden çokteşekkürler.