Mesajı Okuyun
Old 17-07-2012, 13:28   #1
Av.Selin AKSU

Varsayılan temyiz etmekten feragat dilekçesi verip sonra temyiz etmek?

İyi günler saygıdeğer meslektaşlarım:
Bir dava ile ilgili sorum olacak. 3 ay önce evlenen bir çift çekilşmeli olarak boşanıyorlar.Aslında sözde çekişmeli çünkü: 1 yıl dolmadığı için anlaşmalı boşanma değil ama anlaşmalı gibi 2 tarafın da kabulü ile boşanıyorlar. Evlendikten sonra davacı eş, müvekkil davalı erkek eşle, birlikte olmuyor, ev işleri yapmıyor, çalışmıyor bunun sebebini de hastalığı olarak gösteriyor. Öyle olunca aile büyüleri rica ediyor. Boşanırken de şiddetli geçimsizlik diyelim hastalık dersek duyulur kızımız bir daha evlenemez diyorlar. Davalı eş kabul ediyor boşanma sebebi şiddetli geçimsizlik olarak yazılıyor.Birbirlerinden nafaka ve tazminat talepleri yok. Müşterek çocuk yok. Boşanıp karar yazıldıktan sonra davalı erkek eş öğreniyor ki davacı bayanın hiç bir hastalığı yok, düğün yaptırıp altınları alıyor sonra da ben hastayım diyerek eşine karşı hiç bir şekilde evlilik yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Bunu duyan müvekkil duruşma boyunca hiç bir şey talep etmemekten pişman oluypr ve kandırılması sebebi ile temyize gitmek üzere bu noktada bize geliyor.
Fakat yaptığım inceleme sonunda dosyada temyizden feragat ettiğini gördüm. 2 taraf da temyizden feragat etmiş fakat müvekkil gerçekten bilmiyor feragatin anlamını bile, kararın hızlı yazılmasını istediği için imzadığını sanıyor. Şimdi boşanmayı kabul sadece tazminat istemediği hususunu değiştirmek üzere temyiz etmek istiyor. Fakat dosyada temyizden feragat dilekçesi var ve yargılama boyunca avukatı yok. Bu sebeple temyixden feragat verilmiş olsa dahi yasal süresinde temyiz edilebilir mi? sürem çok kısıtı bu sebeple bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla