Mesajı Okuyun
Old 11-07-2012, 13:48   #1
Av. Kurtar KAYA

Varsayılan Tapu İptal ve Tescil davalarında yargılama gideri ile vekalet ücreti

Merhabalar, saygıdeğer meslektaşlarım.
Açmış olduğumuz tapu iptal ve tescil davasında, davamızın kabulüne karar verildi. Ancak yargılama harç ve giderleri üzerimize bırakıldı. Gerekçe olarak "yargılamanın dayanağını davacının hatalı işlemi oluşturduğundan, bu hususta davalıya atkıkabil bir kusurda bulunmadığı nazara alınarak, yargılama harç ve giderlerinin davacı üzerine bırakılmasına" şeklinde karar verildi. 6100 s.Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun konuyu düzenleyen 326. maddesinde böyle bir gerekçe bulunmamakla birlikte, Yargıtay'ın kararı klasik bir şekilde -yerinde görülmeyen temyiz iddialarının reddi- ele alarak onamasına anlam veremedim.Karar düzeltme yoluna başvurumuz olacak. Birde davacı adına vekalet ücreti takdirine yer olmadığına hükmü var ki, vekalet ücreti ne zamandan beri hakimin takdirinde olan bir konu, takdir yetkisi var olupta benim haberim yoksa, yasal dayanağı nedir? bu kadar açık bir yasa hükmüne aykırı olan ve yasal bir dayanağını bulamadığım ve anlayamadığım bu karar hakkında değerli yorumlarınızla, beni aydınlatmanızı rica ediyorum. Katkı sunacak olan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Madde 326- (1) Kanunda yazılı hâller dışında, yargılama giderlerinin, aleyhine hüküm verilen taraftan alınmasına karar verilir.

(2) Davada iki taraftan her biri kısmen haklı çıkarsa, mahkeme, yargılama giderlerini tarafların haklılık oranına göre paylaştırır.

(3) Aleyhine hüküm verilenler birden fazla ise mahkeme yargılama giderlerini, bunlar arasında paylaştırabileceği gibi, müteselsilen sorumlu tutulmalarına da karar verebilir.