Mesajı Okuyun
Old 03-07-2012, 17:08   #3
üye7160

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın YILDIZ HUKUK;

Bunun mümkün olamayacağı kanaatindeyim.

Şikayet edilmesi icap eden bir uygulama söz konusu ancak paranın iadesi noktasında çözüme katkı sağlamayacağı için bence mutlak gerekli değil.

Müvekkille konuyu -mümkünse- büroda görüşmekte yarar olabilir. Vekalet ücretinin mahiyeti gereği temlik işlemine tabi tutulamayacağından hareketle iadesinin gerektiği, temlik alacaklısına bu nedenle icra takibi başlatmak zorunda kalınacağı -ki bu durum müvekkilinizin arzu edeceği bir şey değildir sanırım- hususları kendisine hatırlatılabilir.

Yapılması gereken, temlik alacaklısı aleyhinde yeni bir icra takibi başlatmaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla..

Sayın EKİCİ,

- müvekkil ödeme hususunda kesinlikle yapıcı değil.Malumunuz bilgimiz dışında işlemi gerçekleştirmişti.Zaten iyiniyetli olmayan bir müvekkilden talebimize olumlu yanıt alınamayacağı açık.görüşmelerimiz de olumsuz yönde gelişti.
- Temlik alacaklısı ile bugün görüştüm.(kendiside avukattır.) bir meslektaşının ricasını kırmamak adına dosyaya bile bakmadan temliki gerçekleştirdiğini,ve parayı çeker çekmez kişiye gönderdiğini beyan etti.ilgili asıl avukat ile görüştüğü ve kabul edersek yarısını ödeyebileceklerini,etmezsek tamamını kendisinden almak zorunda olacağımız için mağdur olacağını da ekledi.
-M.M.Ş. ödemeye yönelik çözüm getirmeyebilir ama icra dairesini zorda bırakacağı kesin.Zira dikkatsiz ve bilgisizce yapılmış bir işlem var.Hukuk adına şikayet etmek ve daha dikkatli olunmasına ön ayak olmak amacı ile şikayeti düşünüyordum.
- Temlik alacaklısı müdür beyde kabul ederse tarafıma aynı dosyadan ödeme emri tebliğ edin asıl alacaklı tarafı beni zor durumda bıraktınız diyerek dönmem daha kolay olur dedi.Yarın icra ile görüşeceğiz.
-İcra takibi yapmak zorunda kalsam ilamsız takibe itiraz olması hususunu düşününce çok mantıklı gelmedi.Artık yarın gelişmelere göre hareket edeceğiz.Yardımınız için ayrıca teşekkür ederim.saygılarımla...