Mesajı Okuyun
Old 29-06-2012, 13:41   #1
av.mehmetözkan

Varsayılan boşanma davası devam ederken ziynet eşyalarının ve ev eşyalarının iadesi

Sayın meslektaşlarım davacı müvekkil farklı bir avukatla boşanma davası açmış bulunmakta ve o dava devam etmektedir. Bunun dışında ev eşyaları, evde bulunan kişisel eşyaları ve ziynet takılarının iadesini de benim açacağım davayla elde etmek istemektedir (adli yardım) öncelikle boşanma davası devam ederken ziynet eşyalarının iadesi davasının açılabileceğini düşünüyorum. peki ev eşyaları ve kişisel eşyaların iadesini, ziynet eşyalarının iadesi davasıyla beraber talep edebilir miyim? Yoksa bu iki kalem için boşanma davasının kesinleşmesini bekleyip tasfiye yoluna mı gitmeliyim ? bu durumda tek başına açacağım ziynet eşyalarının iadesi davası için görevli mahkeme Aile Makhemesi mi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi mi olur? Ziynet eşyaları için karineler konusunda deliller konusunda düğün cd'leri vs kanıt olarak kullanılabilinir peki ev eşyaları ve kişisel eşyaların tespit ettirilmesi gerekmez mi dava dilekçesinde ziynet eşyaları ve ev eşyaları ve kişisel eşyaların kalem kalem bedelleriyle gösterilmesi mi gerekir zira bir de nisbi harç durumu var sanırım.. Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımla aklımdaki şüpheleri gidermek istiyorum. Teşşekkürler...