Mesajı Okuyun
Old 28-06-2012, 14:03   #13
Av.Ömeroğlu

Şayet menfi tespit davası açılmasına kanun koyucu tarafından,'tazminatın ve para cezasının tahsilinin dava sonuna kadar ertelenmesi'sonucu bağlanmışsa,borçlunun menfi tespitten önce gideceği ilk yol olan icra mahkemesi kararının temyizine de aynı sonuç evleviyetle bağlanmalıdır.
Malumunuz olduğu üzere borçlunun menfi tespit davası açabilmedeki serbestisi, icra mahkemesi kararlarının kesin hüküm niteliğinde olmamasından kaynaklanmaktadır.Şu aşamada ortada daha kesinleşmiş bir icra mahkemesi kararı dahi yokken ve borçlunun temyiz sonucuna göre menfi tespit davası açma hakkı varken ve bu dava tazminatın ve para cezasının tahsilini durduracakken,borçluyu sırf menfi tespitten önce temyiz yoluna gitti diye cezalandırmanın doğru olmayacağını ve tazminatın şu aşamada takibe konu edilememesi gerektiğini düşünüyorum.
Bu arada yukarıdaki benim görüşüm olup, tüm araştırmalarıma rağmen, İİK 170.maddesindeki tazminatın takibe konu edilebilmesi için kesinleşmesi gerekip gerekmediği ile doğrudan ilgili bir karara rastlayamadım.