Mesajı Okuyun
Old 28-06-2012, 09:23   #6
av.buğra

Karar

Ceza Hukukunda süre tutum düzenlenmemiştir. md.294'de ek dilekçe kavramı bulunmaktadır.
TEMYİZ Yoluna Başvurma Vardır.esasen süre tutum dilekçesi "temyiz dilekçesidir. ancak gerekçeli kararı inceleyerek gerekçeli karardanda faydalanılarak ek temyiz dilekçesi sunulması bakımından mahkemeden ek temyiz dilekçesi sunma talebi vardır.
.Süre tutum dilekçesi verip ayrıca temyiz dilekçesi verilmezse dahi dosya temyize gidecektir. ...kolay gelsin...

CMUK 204/1 "temyiz eden ,hükmün neden dolayı bozulmasını istediğini temyiz başvurusunda göstermek zorundadır."

MADDE 294.- Madde, temyiz dilekçesi veya beyanının içermesi gerekli hususları göstermektedir.
Cumhuriyet savcısı veya taraflar, hükmün hangi nedenlerle bozulmasını istediklerini temyiz dilekçesinde veya zabıt kâtibine yapacakları beyanlarında belirtebilecekleri gibi sonradan ek dilekçede de gösterebilirler.
Temyiz nedenlerinin gösterilmesi zorunlu olup, bunlar ancak hükmün hukukî yönüne ilişkin olabilir.
Tasarı ile istinaf yolu kabul edilmiş bulunduğundan ve davanın gerek maddî, gerek hukukî yönü bölge adliye mahkemesinde tartışılıp karara bağlanacağından, Yargıtay yalnızca hukukî yönden denetim yapacak, böylece tam bir içtihat mahkemesi niteliğini elde edecektir.