Mesajı Okuyun
Old 30-01-2007, 03:34   #140
Av. Can DOĞANEL

Çocuğunu öğretmenin eline ya da çıraklık yapması için ustasına teslim ederken. "ETİ SENİN, KEMİĞİ BENİM"diyen bir toplumdan bahsediliyorsa buna bu kadar şaşırmamak lazım. Toplum iki unsura ayrılarak İKTİDAR ve HALK olarak ayrılmış. Bu aslında YÖNETENLER ve YÖNETİLENLER diye tabir edilir. YÖNETENLER çocuklar için neler yaptı ve neler yapmadı? Diye sorarsak. Ezberci, taklitçi ve acımasız şekilde öğütücü bir eğitim sistemi içerisinde yoğurulmuş beyinlerden nasıl bir nesle ulaştığımızı herhangi bir magazin (hiç farketmez ana haber de olabilir) programını izlediğinizde rahatlıkla görürsünüz. CMK nöbetim gereği ilaç içme olaylarında ifadeye giriyoruz. 4 haftada bir nöbetçiyim ve her nöbetimde en az bir tane mutlaka geliyor. Gördüğüm en ciddi intihar sebebi de kızın sevgilisi olan (çocuğun haberi yok) kişinin başka bir kızla çıkmaya başlaması. Bu kız çocuğu bu sebeple ilaç içerek intihara teşebbüs edecek noktaya gelene kadar iktidar ne yaptı, halk (yakın çevresi) ne yaptı ve ne yapmadı? Çocuğu 4 duvar arasına tıkıp, önüne bir bilgisayar koymakla çocuk yetiştirdiğini sanan bir toplumdan bahsederken topluma hakaret ediliyor neticesine varılamaz. Çocuklarına iyi davranan bir toplum olmadık ki? Cümlesinden her evde cinsel istismar almış yürümüştür anlamı çıkmaz. Bundan çıksa çıksa veli toplantısına gitmeye dahi üşenen, çocuğunu saksı gibi güneşe doğru çevirip büyümesini bekleyen bir topluma haklı olarak yöneltilmiş ve bence az bile kalmış bir eleştiri anlamı çıkar.