Mesajı Okuyun
Old 22-06-2012, 11:48   #1
av.o.uzunlar

Varsayılan geriye dönük bağ-kur kaydının tespiti

Sayın meslektaşlarım merhaba,
Babam(Müvekkilim ) 1986-1992 tarihleri arasında taksicilik yapmış. Bu döneme ilişkin vergi karnesi, oda kayıt belgesi, esnaf ve sanatkarlar odası şoförler ve otomobilciler odasına ilişkin gelir makbuzu ve oda kayıt numarası bulunmakta.

Kendisi zamanında Bağ-Kur kaydını başlatmamış. Sadece Vergi Dairesine kayıt olmuş ve oda kayıtları var. Şu an emekli olabilmesi için yukarıda belirttiğim tarih aralığındaki çalışmışlığının tespit edilmesi gerekmekte.

1479 Sayılı Bağ-Kur Kanununun Geçici 18.maddesi bir dönem bu durumda olan kişilerin kaydının tespiti için imkan sağlamış ve bu dönem yalnızca 6 ay sürmüş. (20/04/1982-04/10/2000 tarihleri arası.)

Hizmet tespiti konusunda dava açacağım fakat olumlu sonuç alır mıyım bilemiyorum. Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlarım yardımcı olurlarsa sevinirim.Sosyal güvenlik mevzuatına hakim olmadığım için bir hak kaybı olsun istemiyorum. Bu konuda hali hazırda bir başvurusu olan varsa ve ya elinde Yüksek Mahkeme kararı olan varsa, ve bana yardımcı olabilirse şimdiden çok teşekkür ederim.