Mesajı Okuyun
Old 01-06-2012, 21:11   #41
Gemici

Varsayılan Bir hukuk masalı

Bir hukuk masalı
1- Vatandaşın arabasına başka birisi arabası ile çarpar,
2- Kazayı yapan kaçar,
3- Vatandaşın arabası hasar görmüştür,
4- Vatandaş şikayet etmek için adliyeye gider(kanuni haklarını öğrenmek için ve ne yapması konusunda bilgi almak için de diyebilirsiniz),
5- Neden bilinmez, ama konuştuğu savcı bey senin işin hukuk mahkemeleriyle üst katlara hukuk mahkemelerine git sana yardımcı olurlar der,
6- Savcının yönlendirmesi ile aynı adliyede hukuk mahkemelerinden birinin yazı işlerinbe gider,
7- Heyecanlı olduğu hareketlerinden belli için daha yolda iken bile kendisine laf atılmıştır
8- Vatandaşın anlattıklarını dinleyen yazı işleri görevlisi dört kişi vatandaşa, 'savcılığa gideceksin' derler,
9- Vatandaş, savcı bey beni buraya gönderdi der,
10- Bunu üzerine memurlar vatandaşı başlarından savmaya çalışırlar,
11- Adliyede derdini anlatacak kimse bulamayan vatandaş memurlara yönelik olarak 'ben adlıyeye dussem kesın ıkı gun sonra terorist olurum ,siz adamı terörist edersiniz ...hepinize yazıklar olsun'
12- Bu sözü kendilerine hakaret olarak algılayan memurlar vatandaşı savcılığa şikayet ederler,
13- Vatandaşın şikayetini ciddiye almayan adliye, memurların şikayetini hemen aynı günde işleme koyar, vatandaş hakkında soruşturma başlatır ve vatandaşın ifadesi alınır,

Not: Alman hukukunda söz konusu durumlarda kaza yerinden uzaklaşmak suçtur; Türk Hukukunda da durum aynı diye düşünüyorum.

Benim olayın hakaret olup olmadığı hakkındaki görüşüm:
Olayda hakaret söz konusu değildir,
hakaret kastı yok, memurların onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat edilmemiştir olayda,
Vatandaş sarf ettiği sözle belirli bir davranış karşısında kendi çaresizliğini, bu davranışın kendisinde oluşturduğu ruh halini dile getirmiştir.
Vatandaş bu olaydan dolayı cazalandırılır mı peki?
Olabilir, olmaz olmaz!

Saygılarımla