Mesajı Okuyun
Old 31-05-2012, 22:01   #1
oeroglu

Varsayılan boşanma davasının evliliğin iptali davasına dönüşmesi

değerli büyüklerim üstadlarım.

işin içinden çıkamadığımız bir durum var;

Milli eğitim bakanlığında öğretmen olarak görev yapan A ile milli eğitim bakanlığında öğretmen olarak görev yapan müvekkil M nişanlanmışlardır. M, A ya aşık durumdadır. ancak A bu ilişkiyi sadece K... ilinden O... iline tayin olmak için sürdürmektedir. O... ili küçük bir yer olduğundan ötürü laf söz olmasın diye A nın akrabaları hükümet nikahı kıyılması ve bir an önce A nın tayininin K.... ilinden O... iline çıkması için baskı yaparlar. Zira O... ili küçük bir yerdir. Söz çıkmaması için nişan yapmak gereklidir. Bunun sonucunda taraflar arasında A NIN TAYİNİNİN "O..." İLİNE ÇIKMASI İÇİN resmi nikah kıyılır, ve nişan yapılır. Nişanda müvekkil M nin akrabaları nişan hediyesi olarak altınlar takarlar, yapılan resmi nikah sonucu A nın tayini eş durumundan ötürü K... ilinden O... iline çıkar. 2012 Temmuz ayına düğün günü belirlenir. Ancak tayin olayı hallolduktan sonra A müvekkil M yi aramamaya, telefonlarına cevap vermemeye başlar, bir süre sonra A, M ye anlaşmalı boşanma teklif eder.

ama onurunun zedelendiğini düşünen M bu teklife karşı çıkarak boşanma davası açar.

bu gelişmeler üzerine çok sinirlenen A da M ye karşı, nişanda M tarafının takiıp nişan sonrası kendi taraflarına topladıkları altınların iadesi için dava açar.

eğer M bana ilk başta (boşanma davası açmadan önce) danışsaydı ona boşanma davası değil, evliliğin iptali davası açmayı önerirdim. Bu şekilde tayin için kendisini kullanan A nın evliliğe bağlı tayin işlemi de dayanaksız kalacağından iptal edilmiş olurdu, ve A, K... iline geri dönerdi... Bu şekilde eş durumundan gerçekten tayin olmak isteyen insanların hakları yenmemeiş olurdu. Ve M nin kullanılmış olma duygusu bir şekilde tatmin edilmiş olurdu.

şimdi ;

1-) açılmış bir boşanma davasını (islah yolunu saklı tutmak kaydıyla) evliliğin iptali davasına çevirebilir miyiz?

2-) evliliğin iptali davası açılır, ve evlilik iptal olursa, bunu MEB e ihbar ederek tayin işleminin iptalini sağlayabilir, A yı K... iline geri gönderebilir miyiz?

3-) nişan sırasında M tarafı tarafından takılmış ve nişan sonrası geri toplanmış altınlar, eğer FİİLİ BİRLİKTELİK GERÇEKLEŞMEYEN BU EVLİLİK iptal olmaz ve boşanma ile sonuçlanırsa edinilmiş mallara katılma gereği ikiye mi bölünecektir?

4-) bu durumda boşanmadan ziyade "evliliğin iptali" yolunu düşündüğüm için hata mı yapmaktayım?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim