Mesajı Okuyun
Old 31-05-2012, 13:22   #1
ismiaydin

Varsayılan Mahkemeler içtihatları benzer her olaya matbu uygulamak zorundamı?

sevgili arkadaşlar vicdanım sızlatanı bir kararı sizinle paylaşmak istiyorum.
müvekkilim kadın 6 aylık hamile iken bir cenaze evinde taziyeleri paylaşırkan kendisinden 20 yaş büyük amcasının oğlunun elini öpüyor o da kendisini yanaklarından öpüyor. bunu gören müvekkilimin kayınpederi müvekkilimi iffetsizlikle suçluyor ve namusuna halel geldi (çünkü nikah düşen biriyle böyle bir şey yapılmazmış) diyerek oğluna bu kadından sana hayır gelmez diyerek evden kovdurtuyor. kadın babasının evine gelip çocuğunu burda doğuruyor. erkek bu anlattığım olayları aynen anlatarak boşanma davası açıyor. biz de kadının vekili olarak karşılık dava açtık ve boşanma ile birlikte çocuğun velayeti, nafaka, maddi ve manevi tazminat istedik. yargılama sırasında davacı ve davalı tanıkları olayları bu şekilde anlatıyor. erkek yargılamanın hemen başında başka bir kadınla dini nikahla birlikte yaşamaya başlıyor ve kadın hamile kalıyor. bu durumu erkeğin ablası olan tanıkta söylüyor. KARAR: erkeğin açmış olduğu davanın %100 kusuru nedeniyle reddine, kadının açmış olduğu davanın evlilik birliğinin temelinden sarsılmadığı ve sürdürübilme ihtimali nediniyle reddine, (ben şok haldeyim) karar her iki tarafça temyiz edildi. temyiz aşamasında bizim müvekkilin sürekli talipleri çıkıyor. dosya yargıtaydan dönmek bilmiyor. müvekkil 2 yıl sonra evlendi hemen de hamile kaldı. erkek hemen zina nedeniyle boşanma davası açtı. bu dava devam ederken dosya yargıtaydan döndü. erkeğin açtığı davanın reddine dair hükmün onanmasına kadının açmış olduğu karşılık davanın reddine dair hükmün bozulmasına diye karar verilmiş. esasa yeni kayıt, bozmaya uyma kararı, sosyal durum araştırması ve tarafların boşanmalarına, iki tarafında başka biriyle nikahsız yaşaması nedeniyle tazminat isteminin reddine (taarfların başka biriyle birlikte yaşamasını eşit kusur sayan ilgili yargıtay kararına atıfta bulunularak)
mümkün olduğunca özetlemeye çalıştım yine de uzadı.
arkadaşlar kararla ilgil değerli düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.i