Mesajı Okuyun
Old 27-01-2007, 15:47   #12
oguzhand0

Alıntı:
Yine muhtemelen eve yerleştikleri ilk gün şehrin merkezindeki tanıdıklarına şu telefonu etmişlerdir:"Şekerim görsen inanamazsın...Her tarafımız orman...Oksijen ihtiyacınız olursa bekleriz."

Vallahi Sayın Ergin, orada ikamet edenlerin kime ne diyecekleri ne sizi ne de bizi ilgilendirir.

Ayrıca benim derdim de evlerin yıkılması değil.Orman arazisine yapıldığından dolayı tabiki de yıkılacak.Ancak benim derdim şu.Devlete güven ilkesi gereğince; devlet oraya ruhsat vermişse oradaki evi yıkamazlar.Ha illa yıkacağım derlerse de mağdurların mağduriyetini yok etmek zorundadırlar.Yetkili olduğunu söyleyen devlet kuruluşu onay veriyor ancak olaya bakın ki daha sonradan onay yetkisinin o devlet kuruluşunda olmadığı anlaşılıyor.Olur mu böyle şey!
Nerede devletin üstün iradesi!
Bakın Yargıtay da ne güzel karar vermiş.Yargıtay 1. Hukuk Dairesi diyor ki;
Alıntı:
Devlet ormanı olarak belirlenen bir yerin özel mülkiyet konusu yapılması mümkün değildir. Nitekim, 2510 sayılı Yasa’nın 8. maddesinde de bu nitelikteki taşınmaz malların dağıtıma tabi tutulmayacağı hükme bağlanmıştır.

Çok haklılar.Orman arazisi olarak belirlenmiş bir yerde özel mülkiyet sözkonusu olmaz.
Ancak sorun şu;
Devlet vakt-i zamanında demişki "Kardeşim ben bak burayı orman vasfından çıkardım.Al sana ruhsatta verdim.Üstelik ben yetkiliyim bu konuda.Gönül rahatlığıyla binalarını dikebilirsin."

Koca Devlet çıkıp bana bunu dedikten sonra; "al oraya ev yap, ruhsatını veriyorum" dedikten sonra benim hala orayı araştırmam, daha sonradan bir bit yeniği çıkar mı demem biraz saçmalık biraz da işgüzarlık olmaz mı!!

Yani işin özü şu Sayın Ergin;
Tabiki ben de ordaki evlerin yıkılması gerektiğini düşünüyorum.Orası derhal orman haline geri döndürülmelidir.Ancak devlete güvenipte mülk edinmişlerin zararları da tazmin edilmelidir...

Son olarak; kararda sözü edilen üzere şu noktaya dikkat çekmek istiyorum.
Alıntı:
Tabii servet ve kaynak niteliğinde olan ormanlar özel mülkiyet konusu edilemeyeceklerinden sicile bağlanmaz. Her nasılsa bu tür yer hakkında sicil oluşturulması da taşınmazın özde kamu malı olma niteliğini etkileyemez.Bu itibarla da bu taşınmazı kayden dahi olsa iktisap edenlerin M. Yasa’nın 931. maddesinden yararlanmalarına olanak yoktur

Evet; sicile bağlanamaz.Doğru olanı da bu.Ancak saçmalıkta burada.Yüce Devletimin Yargı Erki; bunu sicile bağlayan ben değilim.Senin kardeşin ;yani Yürütme Erki; bunu sicile bağlayan.İki erk arasındaki sorunu nasıl bana mal edebilirsiniz?

SAYGILARIMLA