Mesajı Okuyun
Old 17-05-2012, 13:26   #5
Gemici

29.05.2009 tarihli 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun'da bir boşluk olduğu düşüncesindeyim; Belki de boşluk yok, ben olayla fazla ilgilenmediğim için ve acele olarak kanun metnini okuduğum için göremedim: 5901 sayılı kanunda, 403 sayılı ve 11/2/1964 tarihli vatandaşlık kanununun 14.cü maddesinde yer alan Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan kadının, bu evlenmeden önceki küçük çocukları, konusunda bir düzenleme yok. Bu türden bir düzenleme olmayınca da evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan kadının çocuklarının Türk vatandaşı olma şansları neredeyse sıfıra düşmüş oluyor. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 11.ci maddesi açık olarak ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmayı şart koşuyor çünkü. 16 yaşındaki bir küçük bu koşullardan yoksun.

Yasa koyucumuz mu boşluğu aceleden göremedi, yoksa ben mi birşeyleri göremiyorum?

Yargı olaya 5901 sayılı kanunun: MADDE 7 – (1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır. hükmünü mü uygular, yoksa başka bir çüzüm yolu mu bulur bilemiyeceğim.

Alıntı:
TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU

Kanun Numarası: 403

Kabul Tarihi: 11/02/1964

Yayımladığı Resmi Gazete Tarih: 22/02/1964

Türk Vatandaslık Kanunu

1. Evlenmede çocuklar

Madde 14- Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan kadının, bu evlenmeden önceki küçük çocukları,

a) Babanin ölmüs bulunmasi,

b) Babanin belli olmamasi,

c) Babanin vatansiz bulunmasi

ç) Çocugun vatansiz olmasi

d) Velayetin anada bulunmasi

Hallerinde, analarina bagli olarak Türk vatandasi olurlar.

Su kadar ki (a) ve (d) bentlerinin uygulanmasinda 16 inci maddedeki sartlar aranir.

Saygılarımla