Mesajı Okuyun
Old 15-05-2012, 19:46   #1
Av.Kemal Kıyak

Varsayılan Kambiyo senedinin illetten mücerretliği hakkında aykırı yargıtay kararı

Sayın Meslektaşlar iyi çalışmalar,
Bir konuda yardımınıza başvurmak istiyorum
Bilindiği üzere kambiyo senetleri illetten mücerrettir. Soyut borç ilişkisi doğururlar. Bu borç ilişkisi içerisinde ise kişisel def'iler rücu edene yada edilene karşı ileri sürülemez ancak sadece kambiyo senedinin bu özelliğini baz almak ve sadece bu yönüyle değerlendirmenin arada hiçbir borç ilişkisi yada hiçbir ticari ilişki olmaması durumunda gayri hukuki durumlar ortaya çıkaracağını ve aksi bir durumun sebepsiz zenginleşme hükümleri çerçevesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum . Yargıtay'ın son dönemde sadece kambiyo senedinin(örn; çek) olması durumunda aradaki ilişkiyi irdelenmemesi durumunda sırf mücerretlik yönü ile alacaklının davasını kabul etmediğini biliyorum ve bu konuda kararlar okuduğumu da hatırlıyorum ancak şu an bulamıyorum.Konuyu dağıtmadan özetlemem gerekirse sadece ortada bir çekin olmasının o çekin lehdarının yada hamilin alacaklı olduğu anlamına gelmediğini gösterir düşünce yada yargıtay kararı istemekteyim. Bu konuda yardımcı olabilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim