Mesajı Okuyun
Old 12-05-2012, 15:07   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı
...

Bu yeni malik iş yeri ihtiyacı nedeniyle tahliye talep edecektir.

Esasen yeni malik oldukça zengindir ve açacağı iş yerinin o muhitte olması şart değildir. Kiracı olarak başka bir yerde işyeri de mevcuttur.

Oysa kiracı oldukça küçük olan tek iş yerine sığmak zorunda kalacak bu suretle kalan tek işyeri de işlevsiz hale gelecektir.

Bu durumda hangi yolları araştırmam gerek. Bana kiracı açısından sonuç olumsuz geliyor. Ben kiracının vekili olacağım.

Üstadım bence sizin müvekkilinizin kişisel durumu ya da işyerinin, iş hacminin küçüleceği gibi gerekçeler önemsiz. İhtiyaç nedeniyle tahliye davasındaki mühim nokta ihtiyacın samimi olup olmadığı, yani mülk sahibinin durumu.

Yeni malikin kiracı olarak başka bir yerde işyerinin mevcut olması, yeni satın aldığı yerde işyerine ihtiyacı olmadığını göstermez. Aksine kendi lehine gerekçe kabul edilir. Zira adam orada da kiracı. Ben bu mülkü, şimdiki yerimde yaptığım işi bu muhitte yapmak için satın aldım dese, hakim onu haklı bulacaktır. İhtitacın samimi olmadığını söylemek için yeni malikin ekonomik durumunun iyi olmasını da gösteremezsiniz. Bana göre davayı kazanma ihtimaliniz oldukça düşük Kolay gelsin.