Mesajı Okuyun
Old 10-05-2012, 16:01   #3
orhan6591

Sorumlu arsa sahibi. Kat karşılığı inşaat sözleşmesini de güzelce incelemek lazım. Normal şartlarda 'Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi' ile birlikte arsa müteahhide devredilerek, bütün işlemler müteahhit üzerinden yürümesi gerekiyor. Ancak, bizim buralarda ve Türkiye'nin birçok yerinde 'Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri' ile birlikte arsa müteahhide devredilmiyor. Müteahhit, arsa sahibinden vekaletname almak suretiyle işlemleri yürütüyor. Doğal olarak 'Yapı Denetim Hizmet Sözleşmeleri' ya arsa sahibi ile Yapı Denetim Firmaları arasında yada arsa sahibi adına müteahit ile Yapı Denetim Firmalaları arasında imzalanıyor. Dolayısıyla borçlu arsa sahibi oluyor. Bunun yanında işin hinliği de şu: Normal şartlarda misal 1.000 m² lik taşınmazın yapı denetim ücreti 10.000 TL olsun. Yapı Denetim Firmaları arasındaki sıkı rekabet gereğince görünürde müteahhit ile yapı denetim şirketi arasında 10.000 TL'lik sözleşme imzalanıyor. Ancak, müteahhit ile yapı denetim şirketleri arasındaki pazarlık sonucu 5.000 TL'ye anlaşıyorlar. Yapı Denetim 5000 TL parayı alıyor. İnşaat % 10 seviyeye geldiğinde, hakediş dosyası hazırlıyor, Yapı Denetim Şirketi. gene şirket, Yapı Denetim Yönetmeliğindeki değişiklik nedeni ile Malmüdürlüğü'ne 1000 TL para yatırıyor. % 20 olduğunda inşaat, yine 1.000 TL para yatırıyor. inşaat % 100 aşamaya gelesiye kadar toplamda 10.000 TL yatırıyor ve bu parayı hakediş dosyası hazırlayarak geri alıyor. Görünürde kazanç 10.000 TL; ancak fiiliyatta 5.000 TL. Kısacası rekabet ve kırım nedeni ile 10.000 TL'lik iş oluyor 5.000 TL. Misalin sizinle ilgisi yok. Tüm bunların yanında, Yapı denetim şirketinin size gönderdiği ihtarname gereğince ödemeyi inşaatın % 45 aşamasına kadar denetlediğini beyan ettiği Belediye hesabına (Yapı Denetim ve Uygulama Yönetmeliindeki değişiklik sonrası Malmüdürlüğü'nün) hesaplarına yatıracaksınız. Bunu neden belirtiyorum. Şöyle, genelde Yapı Denetim ücretini ödemediğinizi düşünülim. inşaat % 45 seviyeye kadar yapı denetimce denetlenmiş ve 4.500 TL borç olduğunu farz edelim. eğer Yapı Denetim firması % 45 denetleme yaptım alacağım XXXX TL diye icra takibine geçerse alacak miktarını yüksek hesaplıyor. (nasıl olduğunu tam bilmemekle beraber sanırım Bayındırlık Birim fiyatı üzerinden hesaplama yapılıyor) Ancak, siz Yapı Denetim Şirketinin hakediş dosyası hazırlayıp sunduğu Belediye'ye ödeme yaparsanız bu ödeme daha düşük oluyor. Bu sebeple ihtarnameyi çeken şirketle bir görüşün. Bir de Belediye ile görüşün. Arada farklı rakamlar olabilir, dikkat edin. Saygılar.