Mesajı Okuyun
Old 09-05-2012, 18:03   #6
Avrasya

Alıntı:
Yazan Nil Şeker
Bir danışanın sorusunu paylaşmak istiyorum.Kişi yatalak babasına bakıyor.Vergi indirimlerinden vs.faydalanmak için babası adına özürlü aracı statüsünde araç almak istiyor.Reelde aracı tabiki baba kullanmayacak ama babasının her tür hizmetini kendisi gördüğü için vicdanen bu işlemi yapabileceğini düşünüyor. Endişesi şu; diğer 3 kardeşinin piyasaya borçları var ve ödeyemiyorlar, haklarında icra takipleri var.Babamı kaybedersek aracın akıbeti ne olur diye soruyor.Babayı kaybettiklerinde, alacaklıların vefattan ve araçtan hemen haberi olmayacağından, kardeşlerim aracın devrini bana verebilirler mi diye soruyor.Ben kendimce kendisine cevap verdim.Farklı bir görüş olabilir mi diye burada paylaşmak istedim.Teşekkür ederim.

Bence en sağlamı (diğer fikirler hep karşılıksız kazanma sağladığından) mirastan feragat sözleşmesi. Notere gidip belli bir miktar para aldığını beyan edip babanın mirasından feragat etmek.

2. bir yol da ölünceye kadar bakma sözleşmesi. Danışan babasına ölünceye kadar bakma karşılığında malın mülkiyetini devretsin. Tabi özürlü araçları (sanırım 5 yıl) kayden devredilemeyeceğinden sorun çıkabilir.

Son çözüm; Danışan babasına borç (araç bedeli kadar) verdiğini bir sözleşme ve senet ile kayıt altına alsın. Tereke açılırken diğer kardeşler borç karşılığında aracın mülkiyetinden vazgeçsin.