Mesajı Okuyun
Old 09-05-2012, 12:11   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan mağdure vekilinin talebinin esas alınması

merhaba arkadaşlar bugün çok gerildiğim bir CMK davası yaşadım.Çocuğun cinsel istismarında mağdur vekili olduğum bir dava ,bugün sonuçlandı.Çocuk 15-18 yaş aralığında bugüne kadar şikayetçi olmadılar çocukla sanık nişanlandılar..vs.çocuğun ailesi sanık ceza alacak diye korkuyorlardı üstelik.Mağdur vekili olarak ben şikayetten vazgeçmedim.Gelen rapordan sonra bu hususta beyanda bulunacağımı zapta geçirttim.Son celse rapor geldi müvekkiller gelmedi çocuğun algılama yeteneğinin tam olduğu ve ruhsal durumunun bozulmadığı şeklinde idi.ATK ayrıca rapor alınmasına gerek yoktur müvekkillerim şikayetçi değiller dedim.(zira sanığın ceza aalmasından çok korkuyorlardı,düğün tarihi bile almışlardı,bana ceza alırsa cezaevinde evlenmenin mümkün olup olmadığını dahi sordular.)Ancak duruşmanın sonuna doğru müvekkiller gelip şikayetçiyiz dediler.Mahkeme TCK 104 ten hüküm kurdu,şikayet yokluğu nedeniyle davayı düşürdü.
1- mağdur vekili olarak şikayet konusunda beyanda bulunmadığım için benim şikayetim devam ediyor,bu nedenle benim şikayetime üstünlük tanınıp sanığın 104 ten ceza alması sağlanamaz mı?üstelik mağdur ve ailesi de duruşma bitmeden şikayetçi oldular.
2-hernekadar şikayetçi olmadıkları için ATK dan rapor talep etmesek de sonradan şikayetçi oldukları için oluşan bu son durum nedeniyle temyiz talebimizde ATK dan yeniden rapor aldırılmasını talep etmemeiz uygunsuz mu olur?