Mesajı Okuyun
Old 09-05-2012, 11:13   #23
orhan6591

Öncelikli olarak Armağan Bey'e böyle bir başlık açtığı için teşekkür etmek istiyorum. 2003-2009 arasında 5 yıl Ankara’da serbest (SSK’lı olarak) bir avukatın yanında çalıştım. 2009 dan beri de 5393 Sayılı Belediye Kanunun 49. maddesi kapsamında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/b maddesi doğrultusunda ‘sözleşmeli personel’ olarak İlçe Belediyesinde çalışıyorum. Eşim de serbest avukatlık yapıyor. Kurum avukatlığının sadece sorumluluk açısından daha kolay olduğunu düşünüyorum. Ne kadar iş yaparsanız (Belediye avukatlığı anlamında belirtiyorum) size bağlı. Ama iş de çok fazla. Armağan Beyin yukarıda da izah ettiği üzere bir Belediye Avukatının ilgilenmediği tek konu ‘boşanma’ davaları ki, Belediye’ye başladığımdan beri bir çok boşanma konusunda vatandaşlara yardımcı da oldum. (serbest çalışan avukatlar kusura bakmasın) Belediye Avukatlığının sorunu şu: İş çok, hukuk ve teknik bilgi çok kirli, yazılı kaynak yok, siyaset işin içinde. Yukarda arkadaşlar belirtmiş matbu iş diye. Belediye vekilliğinde bu durum mümkün değil. İşin içine girince anladım ki, bir ilçede (tahminin ilde de aynısıdır) her şey Belediye demek. Her türlü hizmet Belediyelerce karşılanıyor. Bu durum da, sayısı çok, birbirinden çok farklı davaları beraberinde getiriyor. Sağolsun Armağan Bey (burada değinmeden geçemeyeceğim Av. Lamih ÇELİK’e de özellikle teşekkür etmek isterim) bir çok konuda bize yol gösteriyor. Bizler de, tecrübelerinden yararlanabileceğimiz meslektaşlarımızın peşinde çıtayı biraz daha yükseltmeye çalışıyoruz. Çekinilecek bir şey olmadığını düşünüyorum. Bir Belediye Avukatının maaşı (çalıştığı yıla göre de değişmek şartı ile) Belediye Meclisinin her yıl Aralık ayında aldığı ve taban maaşın % 0 dan % 25 e kadar arttırabileceği oranlar dikkate alınarak değişiyor. Eğer Belediye Meclisi (teşekkürler) % 25 artırım yaparsa maaşı 3.000 TL. asgari ücrete göre az değil. Yapılan işe göre az. Ama şükür. Herkese teşekkürler. Ben takipteyim Armağan Bey.

Av. Önder KARAÇAM