Mesajı Okuyun
Old 08-05-2012, 17:42   #3
aykutyigit

Bence suç oluşmuştur.Madde de 'd) İhaleye katılmak isteyen veya katılan kişilerin ihale şartlarını ve özellikle fiyatı etkilemek için aralarında açık veya gizli anlaşma yapmaları.' demektedir.Suçun maddi unsuru tarafların fiyatı etkilemek için aralarında anlaşmaları diyor.Gerek yüz yüze gerekse telefon ile konuşmaları tarafların anlaştığı yönünde fikir uyandırıyor(Siz her ne kadar telefon görüşmelerinde her hangi bir suç unsuru yok deseniz de görüştüğü kişinin ifadesini bir okuyun.Belki orada yüz yüze görüşmede ihaleye girmeyeceğimizi ilettik kendisine tarzı bir cümle kurmuştur.)Manevi unsur bakımından ise ihalenin gerçek değerinin altında alma kastı olduğunu düşünüyorum.Almayacaksanız fiyatı arttırmayın demesi gibi.
Tek çıkar yol hataya dayanmak gibi duruyor.Belki siz müvekkilimin eğitim düzeyi düşük ,ihaleye gelip orada gördüğü kişiler ile sohbet ederken konuşulmuş konulardır.Müvekkilim suçun maddi unsurunu bilmemektedir.Bu sebeple suçun unsurları oluşmamıştır diyebilirsiniz.
Ama eğer çete üyesi olan kişi yüz yüze konuşma ile ilgili bir beyanda bulunmadı ise belki ceza almaz.Çünkü telefon görüşmelerinde suç unsuru yok dediniz.Sayın meslektaşım dosyayı okumadan beyanda bulunmak zor.Söylediklerimin havada kaldığını düşünüyorum.İşiniz zor gibi kolaylıklar dilerim