Mesajı Okuyun
Old 22-04-2012, 16:32   #1
Mesut AVCI

Varsayılan İdari dava, yürürlükteki kanun sorunu !

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Müvekkil, Özel Eğitim Kurumunda Müdür olarak görev yapmaktadır. 2011' in ikibci ayında kurum denetimi geçiriyor. Ve 3. ayında mevzuat değişiyor. Devamında;
1- Kurumdaki eksikliklerin müdür tarafından 20 GÜNLÜK SÜRE İÇERİSİNDE gideirlmesi talep ediliyor ve müvekkil eksiklikleri gideriyor. Fakat Eğitim Müfettişleri " Eksikliklerin sınırı aştığını, suç vasfını taşıdığını bildirerek, 20 günlük eksikleri tamamlama süresi hakkını VERMİYOR ve yürüttüğü soruşturma raporunda bu durumun suç olduğu bildiriyor. Fakat sonuç kısmında " ADLİ YÖNDEN HERHANGİ BİR İŞLEM TAYİNİNE GEREK BULUNMADIĞI BİLDİREREK RESMİ MAKAMLARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUYOR" bu noktada açacağımız idari dava açmamda önemli bir etken olrak görüyorum, bu soru hakkında ne düşünüyorsunuz?

2- İkinci sorum ise şu noktada ; bir soruşturma konusunda şu şekilde bir ceza verilmesinde acaba hukuki bir sorun var mdıır, aynen yazıyorum;

sonuç: MALİ YÖNDEN: 657 DMK 125.md C-1' e göre " 1/8 ORANINDA AYLIKTAN KESİLME" cezası

İDARİ YÖNDEN: Yöneticilik görevinden alınması,
ADLİ YÖNDEN : İşlem tayinine gerek bulunmamıştır. DENMİŞTİR. tek bir soruşturma konusunda iki ceza verilebilir mi?

3. Son sorum ise yukarıda bahsettiğim gibi DENETİM SIRASINDA YÜRÜRLÜKTE OLMAYAN BİR "GENELGE VE ESAS" ın soruşturma sonucu verilen cezada ise söz konusu yeni mevzuat değerlendirilerek idari para cezası verilirken değerlendirilmiştir. Bu durum hakkında görüşünüz nelerdir.