Mesajı Okuyun
Old 20-04-2012, 18:22   #6
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Çok iyi anlamışsınız meslektaşım, aynen size katılıyorum, sorun bu noktada toplanıyor; icra müdürünün paranın alınıp alınmaması konusunda denetleme yetkisi olmadığı halde, dosyayı kapatmaması.

Ancak biraz önce Müdür Bey ile görüştüm. "yanlış anlaşıldığını, size güvenmeme gibi bir durumun olmadığını, asıl meselenin alacaklı beyanında "tüm alacağımı aldım" demesiymiş. Tahsil harcı karşı taraftan tahsil edilmek üzere tüm alacağımı aldım" şeklinde yazsaydı, tahsil harcını bizim ödememizi kabul edeceğini söyledi.

Şayet tahsil harcını biz ödersek, adamın bu sebeple şikayet edebileceğini, bu yüzden riske girmek istemediklerini belirtti.

Bu durumda, aslında ben alacaklıdan tahsil harcı ile birlikte meslektaşımın vekalet ücretini aldım. Onun yatırması gereken tahsil harcını ben yatırmak istiyorum. Mümkün değil mi?

Belgenin bu durumda icra dosyasında kaybolacağını sanmıyorum, ona dair tedbirimi aldım.

Kolay Gelsin...

Haricen tahsillerde borç miktarı + tahsil harcının tahsil edildiği karine olarak kabul edilir. Buradaki işgüzar icra müdürü bunu bilmediğnden dolayı sizi de zorluyor belli ki... Yoksa tahsil harcını kimn ödediği ne icrayı ne de maliyeyi ilgilendirmez önemli olan tahsil harcının ödenmesidir.