Mesajı Okuyun
Old 20-04-2012, 15:09   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan GÜLSÜM ÖNAL
Yanlış anlamadı isem, sizin ibra olarak nitelendirdiğiniz belge aslında icra müdürlüğüne açılmış ve hacizlerin kaldırılmasını ve haricen alındığını belirten icra talebi ve bu belge hala icra müdürününün elinde.İcra müdürü talep ile bağlıdır ve talep gereğini yapması gerekir. Alacaklının ayrıca iddiası var ise bu konuda şikayet hakkı saklıdır. İcra Müdürünün paranın bizzat ödenip ödenmediğini denetleme hakkıda yoktur. Öncelikle müdürün elindeki belgenin aslı gibir onayını almaya çalışın. Eğer belge ortada yok ise iddianızı ispatlayamazsınız..

Çok iyi anlamışsınız meslektaşım, aynen size katılıyorum, sorun bu noktada toplanıyor; icra müdürünün paranın alınıp alınmaması konusunda denetleme yetkisi olmadığı halde, dosyayı kapatmaması.

Ancak biraz önce Müdür Bey ile görüştüm. "yanlış anlaşıldığını, size güvenmeme gibi bir durumun olmadığını, asıl meselenin alacaklı beyanında "tüm alacağımı aldım" demesiymiş. Tahsil harcı karşı taraftan tahsil edilmek üzere tüm alacağımı aldım" şeklinde yazsaydı, tahsil harcını bizim ödememizi kabul edeceğini söyledi.

Şayet tahsil harcını biz ödersek, adamın bu sebeple şikayet edebileceğini, bu yüzden riske girmek istemediklerini belirtti.

Bu durumda, aslında ben alacaklıdan tahsil harcı ile birlikte meslektaşımın vekalet ücretini aldım. Onun yatırması gereken tahsil harcını ben yatırmak istiyorum. Mümkün değil mi?

Belgenin bu durumda icra dosyasında kaybolacağını sanmıyorum, ona dair tedbirimi aldım.

Kolay Gelsin...