Mesajı Okuyun
Old 20-04-2012, 14:07   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan İcra dairesinin ibrayı kabul etmemesi.

Sayın Meslektaşlarım,

Borçlu müvekkilim borcunu alacaklıya haricen ödemiş, alacaklı, borçlu ve ben icra dairesine gittik.

Borçlu hazırladığı belgede "tüm alacağımı aldım, başka bir alacağım kalmadığından dolayı, tapu haczinin ve icra takibin kaldırlması kararı verilmesini" şeklinde belgeyi icra müdürünün gözü önünde imzaladı dosyaya koydu.

Ben araya girdim, dosyaya alacaklı vekili için vekalet ücreti yatırmak gerektiğini ve tahsil harcını yatırmak istediğimizi belirttim.

Müdür, kasanın kapandığını, saatin geç olduğunu, nasıl olsa ibra belgesini aldığını, yarın gelin harç ile vekalet ücretini ödeyin, makbuzu verelim" dediler.

Bu sabah gittik, alacaklı benden önce müdürlüğe giderek(sanırım dün), "ben parayı almadım, avukat beni dolandırdı, parayı imzaladıktan sonra vereceklerini, ancak imzaladıktan sonra parayı bana vermediği" söylemiş.

Bu durumda icra müdürü bana bir belge vermeyeceğini, tahsil harcını kabul etmediğini, yazılı talebinize red cevabı vereceğini, icra mahkemesinde şikayet edebileceğimi belirtti.

Anladığım kadarı ile icra müdürü alacaklının beyanlarına itibar etmiş, eş bir söylem ile avukat olarak şahsımın alacaklıyı dolandırdığımı düşünüyor.

Olay şudur, alacaklı asil ile borçlu asil, kendi aralarında 10.000 TL miktara anlaşıyor, borçlu parasını veriyor, ancak alacaklı kendi avukatına haber vermeden bu işi yaptığı için meslektaşımın ücretini vermek istemiyor. Ben de olaya müdahale ediyorum, alacaklıdan 2000 TL miktarı alacaklı vekilinin vekalet ücreti ve tahsil ücreti için alıyor, icra dairesine götürüyorum. İcra dairesinde bahsettiğim belgeyi imzalatıp, harç ve vekalet ücretini yatırmak istiyorum. (Aslında alacaklının derdi aldığım, 2000 TL ancak yalan söylüyor hiçbir para almadan bana imzalttı diyor üzülerek belirtmeliyim ki icra müdürlüğü nedense ona inanıyor)

Bu arada alacaklı, savcılığa suç duyurusnda bulunmuş, onu dolandırdım diye(akıllılık yapıyor)

İcra müdürlüğünün açıklaması ise, "olayda şüpheli durum var, ben bu durumda riske giremem" şeklinde, mahkemeye şikayet edin diyor.

Ne yapayım, nereden başlayayım? Yardımcı olursanız sevinirim...

Kolay Gelsin...