Mesajı Okuyun
Old 13-04-2012, 10:55   #3
Av.Adnan Ayaz

Varsayılan Nüfus mu nesep mi?

Merhabalar,aranıza yeni katıldım tüm üyelere selamlar,
Yaptığım araştırmalarda net ve tatmin edici bir cevap bulamadığım için konuyla ilgili forumu tekrar canlandırıyorum.

Yıllar önce A (kadın) B(erkek) ile resmi nikah olmadan evlenmiştir. Bu evlilikten C(kız çocuğu) doğmuştur. B ölünce eski gelenekler nedeniyle A- B'nin erkek kardeşi ( D) ile resmi nikahla evlenmiş ve C bu evlilik içinde doğmuş gibi nüfusa kayıt edilmiştir. Daha sonra A ile D boşanmışlar D başka bir kadınla evlenmiş bu kadından da çocukları olmuştur.
Yıllar geçmiş C büyümüş ,evlenip çocukları olmuştur. Oğlu H ' D'nin ikinci evliliğinden olan bir kızla evlenmiştir. Aslında burada evlenme yasağı olacak yakın bir derece yoktur. Ancak TC kimlik numaraları verilince kayıtlara göre H sanki teyzesiyle evlenmiş gibi görünmektedir.Savcılık resen evliliğin butlanı davası açmış ceza davası sırasında H'nin de dava açma hakkı olduğundan annesinin nüfus kaydının düzeltilmesi için asliye Hukuk Mahkemesinde Nüfus kayıt düzeltme davası açılmıştır.Nüfus kayıt düzeltme davası sürerken Savcılığın resen Aile Mahkemesinde açmış olduğu evlenmenin butlanı davası tanık anlatımlarıyla red edilmiştir. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi bu konu neseple ilgilidir Aile mahkemesi bakacak diye görevsizlik kararı verdi. Olayımızla birebir uyuşmasa da benzer olaylarla ilgili Nüfus düzeltme davası ve nesep davası olduğuna dair farklı Yargıtay kararları var.Nüfus davasını işaret eden Yargıtay kararına dayanarak temyiz ettik;fakat onama geldi. Dosya Aile Mahkemesine gitti, nesep davası olarak görüleceğini ve zamanaşımı ile karşılaşacağımı düşündüğümden dosyayı takipsiz bıraktım.Fakat şu halde nüfus kaydındaki sorun çözülmüş sayılmaz. Bu sefer müvekkilin annesi adına nüfus düzeltme davası açmayı düşünüyorum ama aynı sonuçla karşılaşır mıyım diye de tereddütteyim. Bu olayın nüfus düzeltme davasıyla çözüleceğini bilen tüm üyelerden cevap bekliyorum.Nüfusta anne isminin değiştirilebileceği ile ilgili Yargıtay kararları buldum;ancak baba isminin de nüfus kaydı düzeltim davası yoluyla değiştirilebileceğine dair Yargıtay kararına ulaşamadım.Özellikle Yargıtay kararı varsa eklemelerini rica ediyorum.