Mesajı Okuyun
Old 04-04-2012, 09:26   #6
kezzy

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Yakalamanın kaldırılması başlı başına haczin düşmesini gerektirmez, tabi eğer geçerli bir hacziniz mevcutsa

Sorunuzda her ne kadar yasal sürede satış talebinde bulunarak satış masraf avansını yatırdığınızı söylemiş olsanızda dosyanızdaki araç haczi düşmüştür. Zira satış yapılması mahcuza değer biçilmesini zaruri kılar. Fiilen haczedilmemiş aracın kıymetinin takdiri de mümkün olmadığından, kıymeti takdir edilmemiş aracınızın satış talebi ve satış masraf avansının yatırılmış olmasının haczinizin düşmesini engellemeyeceğini düşünüyorum. Saygılar.

Üstadım satış yapılmayacağı konusunda sizinle hem fikirim ancak haczin düştüğü konusunda sizin gibi düşünmüyorum
Zira 106 ve 110'uncu maddelerine göre taşınırlar üzerine konulan haciz, bir yıl içinde satış talep edilmemekle düşer. Araçlar üzerine kayden ve fiilen haciz konulması arasında hukuken bir fark da bulunmamaktadır. Muhafaza altına alınmamış aracın satışı mümkün değilse de alacaklının satış talebinde bulunmasına yasal bir engel bulunmamaktadır