Mesajı Okuyun
Old 03-04-2012, 16:29   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan oeroglu
Ben stajının 10. ayında olan, ve sadece 2,5 ay sonra ruhsat için başvuracak bir stajyer avukatım.

...

İleride avukatlık mesleğini yapmak istemiyorum. Bu mesleği sevmiyorum, çünkü insanlara adalet dağıtmak gibi önemli ve kilit işlev gören bu dalın bir çok saçmalığını ve bana göre mantıksız gelen yanlarını gördüm ve buna karşı olan öyle saçma sapan şeyler gördüm ki...

...

bu açıdan benim naçizane önerim 4+4+4 uygulaması hayata geçirilirken, bir değişiklik yapıp orta okull ve liselere ara "temel hukuk dersleri" olarak hukuk yargılaması usulü, ceza yargılaması usülü, idari yargılama usulü ve icra iflas uygulamaları derslerinin konulması, ve bu derslerin pedagojik formasyon almış hukuk fakültesi mezunu hocalar tarafından yürütülmesidir.

Ayrıca eğer bu değişiklik ola ki kabul edilirse hukuk fakültesi mezunlarına da büyük bir iş imkanı sağlanmış olacaktır. Etrafımızdaki her ilköğretim okulunda her lisede iki tane hukuk fakültesi mezunu arkadaşımızın, meslektaşımızın öğretmen olduğunu düşünün (bende içinde kalan ukteyi gerçekleştirmiş öğretmen olmuş olurum böylece hayal etmesi bile güzel

...

Sözün özü: ben diyorum ki, hükümetimiz madem ki orta okulları ve meslek okullarını tekrar canlandıracak yeni ve çok güzel bir projeye imza atıyor; orta okullara ve liselere temel hukuk-usül bilgisi dersleri koysun, hem temel eğitimi tamamlayan vatandaşımız az çok haklarını bilsin, hem bilgisiyle avukatına yardımcı olsun, hem de hukukçulara yeni istihdam imkanları açılsın...

ne dersiniz?

İşin özü galiba, siz bunu kendiniz için istiyorsunuz. Siz avukatlığı sevmiyorsunuz, öğretmen olmak istiyorsunuz diye eğitim sisteminde kendinize göre bir değişiklik öneriyorsunuz. İyi ki bu değişikliği yapabilecek olanlar sizin gibi düşünmüyor. Görüşünüze katılmıyorum. Eğitim sisteminde, hukukçulara iş olanağı yaratmak için sizin istediğiniz gibi bir değişiklik yapılmamalıdır. Hukuk fakültesi mezunları iş yaşamının hemen hemen her alanında çalışabilirler. Size de akademisyen olmaya çalışmanızı öneririm.