Mesajı Okuyun
Old 01-04-2012, 15:21   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan just-ice
öncelikle tüm meslektaşlara saygılar, sevgiler..
malik olmayan kiralayan kira parasının ödenmemesi sebebiyle icra takibi ve itiraz üzerine tahliye davası açıyor
dava sırasında taşınmaz maliki, mevcut kiracı ile yeni bir kira sözleşmesi tanzim ediyor.
merci hakimi, kiralayanın malik olmasının şart olmadığı gerekçesiyle tahliyeye karar veriliyor. ( ki yargıtay kararlarına göre doğru)
ancak şimdi malikin mülkiyet hakkına aykırı olarak, mecurun tahliyesi durumu sözkonusu,
İİK m.276/1 de işletilimiyor zira kiracı yine orada (üçüncü şahıs değil)
sizce malik ve/veya kiracı tahliyeye nasıl engel olabilir?
saygılar..

Tüm mesajları okudum. Ben de Kiralayan Olmayan Malik(KOM) ile Kiracı arasındaki aşka destek olmak istiyorum.

KOM ile Kiracı, mahkeme kararından sonraki tarihi taşıyan bir "Teslim-Tesellüm Belgesi" düzenleyerek, "mahkeme kararı gereğince taşınmazın tahliye edildiği ve anahtarın teslim alındı/edildiği" zapt altına alınır. Bu belge ile birlikte tapu senedini de dosyaya ibraz ederlerse, Malik Olmayan Kiralayan(MOK) dosyadan icra işlemlerine devam edebilir mi? İcra memuru böyle bir durumda MOK'a ne cevap verecektir?

Öte yandan malikin kiracıyla tekrar kontrat yenilemesine rağmen, MOK'un tahliye işlemlerine devam etmesi beni de düşündürdü. Bulduğum cevap, daha önce kendisi(MOK) ile kiracı arasındaki derin bağlara rağmen, kiracının gönlünün KOM'a kaymasına içerlemiştir. Onlar ersin artık muradına...