Mesajı Okuyun
Old 22-01-2007, 17:05   #3
Av.Suat Ergin

Dün alışveriş merkezine gittim. Vitrinlerde "Büyük indirim" "%30 İndirim" filan gibi yazılar beni de cezbetti. Ancak indirim hususunda öteden beri kafamda şöyle bir paranoya bulunmaktaydı: Etiket aynı kalmakla beraber, üste yeni bir rakam yazılıp sonra da üstüne x işareti konularak indirim süsü verilmektedir.

2 ay önce bir ayakkabı almıştım. Aynı mağazaya tekrar gittim. Ayakkabı vitrindeydi. Fiyata baktım, üstte 195 YTL yazıyordu ama X işareti konulmuştu. Altta ise, 165 YTL yazıyordu. Görünüşe göre 30 YTL indirim yapılmıştı. Oysa 2 ay önce aynı ayakkabıyı aynı fiyata almıştım. Ayakkabı konusunda yanılmış olamam çünkü bir özelliği nedeniyle diğerlerinden ayrılmaktaydı. Acaba fiyatını mı yanlış anımsıyordum. Eşime telefon ettim. Evet fiyatı doğru hatırlıyordum ve aldığım sırada 50 YTL lik bir indirim kuponu da vermişlerdi. Yani daha da ucuza gelmişti.Teorim gerçek olmuştu.

Kısacası indirim adı altında tüketime yönelik çılgınlık körüklenmekteydi.Alışveriş yapacakların dikkatli olmalarını öneririm.

Saygılarımla