Mesajı Okuyun
Old 29-03-2012, 22:19   #1
oeroglu

Varsayılan Orta okul ve liselere HMK CMK İYUK ve İİK dersleri konulmalı

Herkese merhaba

Ben stajının 10. ayında olan, ve sadece 2,5 ay sonra ruhsat için başvuracak bir stajyer avukatım.

İstanbul'da bir büroda staj yapıyorum...

İleride avukatlık mesleğini yapmak istemiyorum. Bu mesleği sevmiyorum, çünkü insanlara adalet dağıtmak gibi önemli ve kilit işlev gören bu dalın bir çok saçmalığını ve bana göre mantıksız gelen yanlarını gördüm ve buna karşı olan öyle saçma sapan şeyler gördüm ki...

Pozitif hukuk bize bazı kavramları veriyorsa, yaniş mevzuatta mevcutsa, veya roma hukukundan beridir aynı kavramlar hukuk dünyamızda kabul görüyorsa, veya mehaz kanunumuzun kaynak ülkesi isviçre bankacılık sayesinde çok zenginlemiş, ve bu kanunların kaynağı isviçredeyse....

...bu o kavramların doğru olacağı manasına gelmemektedir.

Beni içten içe isyan ettiren olay şöyle oldu bugün...

Çalıştığım bürodaki sekreter bir şeyler almaya markete gitmişti..

Telefonlara bakmak ve kapıyı açmak için onun yerine ben geçmiştim..

daha sonra kapı çaldı, ve bir müvekkil adayı geldi.

Gelir gelmez anlatmaya başladı sıkıntısını..

İnternetten bir oyun oynadığını, hiç tanımadığı bu oyunu oynarken karşı tarafla tartışmaya başladıklarını, ve tartışmanın zamanla küfürleşmeye döndüğünü...

...ve aradan bir süre geçtikten sonra kendisine savcılıktan şüpheli sıfatı ile tebligat yapıldığını söyledi.

Tebligatı görmedim, belki başka bir mesele için gelmiştir. Daha sonra yanında staj yaptığım avukat, beyefendiyi içeri aldı. Bir süre görüştüler, içeride ne görüştüklerini duymadım, ama avukatım daha sonra Müvekkil adayı dışarı çıkarken ilk başta en az 1000 tl getirmesi gerektiğini söyledi.

parası olan vardır olmayan vardır, acaba merak ediyorum o kişi eğer ortaokulda matematik hocasından trigonametri dersi veya coğrafya hocasından Malagazi'nin başkentinin Antananarivo şehri olduğunu, veya divan edebiyatından aruz vezinlerini......

...bu örnekleri çoğaltmak mümkün, geriye dönüp bakıyorum da, şu anda hakikaten işe yaramayan bir çok şey öğrenmişiz. Öğrenilmesin demiyorum, Bilgi değerlidir. İnsan geçmişini bilmedikçe, çevresini tanımadıkça fikir sahibi olamaz, kendisini geliştiremez. Ama insanın günlük hayatında kullanacağı pratik bilgi, aklının bir köşesinde duran bilgiden çok daha değerlidir.

...veya kimya dersindeki periyodik tabloyu öğreneceğine...

pedagojik formasyon almış hukuk fakültesi mezunu hocalardan haftada iki saat hukuk muhakemesi, haftada iki saat ceza muhakemesi haftada iki saatte icra iflas dersi alsa...

bakın, sadece ortaokul ve lisede, artık büyük bir devrim yapılıyor, beşinci sınıftan 12. sınıfa kadar haftada ikişer saat hukuk dersi konsa...

hiç kimse mahkemeye gittiği zaman panik olmaz, hakim savcı ve avukatlarında kendisi gibi bir meslek icra eden insanlar olduğunu farkında olur. icra müdürlüğünden bir ödeme emri aldığında almış olduğu sekiz senelik hukuk eğitimiyle ona bir hafta içinde itiraz edeceğini, ola ki etmezse bu icra takibinin kendisi hakkında kesinleşeceğini bilir. Haczedilemeyen mal ve hakları okjuma yazma bilir gibi bilir, ve gerektiğinde hacze gelen icra memuruna itiraz eder, bu itirazlarını zapta geçirtir, ve kendisini ezdirmez...

eğer medeni hukuk dersi almışsa uzlaşmanın önemini farkına varır, hatta eşiyle uzlaşmışlarsa çekişmeli boşanmada milyarlar dökecekken, ve bir o kadarda yıpranacakken, anlaşmalı boşanmanın sadece bir sayfalık protokolü hakimden havale alarak, ve çok cüzi bir maktu harç, 14 liralık ta tebligat ödeyerek olduğunun farkında olur...

... en azından kolluk kendisini yakaladığında, veya savcılık tutuklama kararı verdiğinde, veya sulh ceza hakimi gözaltına aldığında devletin ona avukat tayin edeceğini bilir, avukatı da insandır, unutmaması lazım ama ola ki unutabilir, eğer avukatı yargılamasında her hangi bir şeyi unuttuğunda kendisi söz alıp bunu mahkemeden talep edebilir... İki seneden daha az bir ceza'ya çarptırılırsa mahkemenin bunu erteleyebileceğini farkında olur, en önemlisi hangi delillerin aleyhine kullanılamayacağını öğrenir..

Aynı şekilde memleketin en ücra köşesinde sadece 12 senelik zorunlu eğitimini almış, askerlik görevini uzun dönem jandarma eri olarak ifa eden bir jandarma eri bile eğer orta okul ve liselerde ceza muhakemesi, hukuk muhakemesi, idari yargılama ve icra iflas hukuku dersleri verilirse, ceza usül hukuku eğitimlerinden yasak deliller bahsini öğrenmiş olacak, ve delilleri toplarken ona göre toplayacak, dikkat edecek, ve kolluğun en zayıf halkası olarak bile ceza yargılaması sürecine şimdikinden çok daha fazla katıkıda bulunabilecektir.

veya idarenin bir işlemine karşı dava açarken dava dilekçesinde nelerin olması gerektiğini farkında olur en azından...

bu açıdan benim naçizane önerim 4+4+4 uygulaması hayata geçirilirken, bir değişiklik yapıp orta okull ve liselere ara "temel hukuk dersleri" olarak hukuk yargılaması usulü, ceza yargılaması usülü, idari yargılama usulü ve icra iflas uygulamaları derslerinin konulması, ve bu derslerin pedagojik formasyon almış hukuk fakültesi mezunu hocalar tarafından yürütülmesidir.

Ayrıca eğer bu değişiklik ola ki kabul edilirse hukuk fakültesi mezunlarına da büyük bir iş imkanı sağlanmış olacaktır. Etrafımızdaki her ilköğretim okulunda her lisede iki tane hukuk fakültesi mezunu arkadaşımızın, meslektaşımızın öğretmen olduğunu düşünün (bende içinde kalan ukteyi gerçekleştirmiş öğretmen olmuş olurum böylece hayal etmesi bile güzel

hiç hukuk yargılamasını bilen müvekkille bilmeyen müvekkil bir olabilir mi?

düşünün arkadaşlar, temyize gidipte aleyhe bozulan bir karardan sonra müvekkilin gelip "hani kazanacağtık, hani kazanmıştık, şimdi ne oldu da bu böyle oldu avkat beey" diye atarlanan bir müvekkili düşünün...

...veya büronuza gelip "eğer %100 kazanacaksanız davayı size vereyim, yoksa garanti veremiyorsanız gidiyorum ben" diye saçmalayan bir müvekkili düşünün (sanki elimizde sihirli bir değnek varmış ta mahkemeleri ve yargıtayı biz yönetiyormuş, yargılamayı biz yapıyormuşuz gibi) (evet böyle bir müvekkil var, böyle bir insan yaşıyor, gözlerimle gördüm, bizim büromuza geldi, %100 kazanma garantsi istedi, evet biz bu adamla aynı otobüse biniyor, aynı şeyleri yiyiyor ve aynı oksijeni yakıyoruz)

Sözün özü: ben diyorum ki, hükümetimiz madem ki orta okulları ve meslek okullarını tekrar canlandıracak yeni ve çok güzel bir projeye imza atıyor; orta okullara ve liselere temel hukuk-usül bilgisi dersleri koysun, hem temel eğitimi tamamlayan vatandaşımız az çok haklarını bilsin, hem bilgisiyle avukatına yardımcı olsun, hem de hukukçulara yeni istihdam imkanları açılsın...

ne dersiniz?