Mesajı Okuyun
Old 15-03-2012, 20:01   #6
didem kunal

Peki, benim sorum şöyle olacak. Köy muhtarlığınca kiraya verilen bir taşınmaz var. Kira sözleşmesinde 1 yıl içinde faaliyete geçmezse tek taraflı fesih olacağına dair madde var. Kiracı bu süre içinde faaliyete geçiremiyor ve daha sonra alt kiraya bir başkasına kiraya veriyor. Muhtarlık da bunu onayladığına dair resmi bir yazı veriyor.

Bu sürede kira ücretleri yine ilk kiracı adına tahsil ediliyor ta ki 7.aya kadar.
Alt kiracı da burayı faaliyete geçiremiyor.Ancak ruhsat başvurusu alınıyor ve muhtarlık il özel idaresine buranın faal olduğuna dair kiracının talebi doğrultusunda resm, bir yazı gönderiyor. Gerçekte hiç faal olmamış bir yer burası.
Muhtar geçen haftalarda tahliye için ihtarname çekiyor alt kiracıya. Onlarda tespit davası açmışlar ve tahliye edilmemesi için tedbir talep etmişler.Mahkeme de bunu kabul etmiş.

Muhtarlık adına cevap dilekçesi yazma gerekiyor ancak biraz karşısık bir durum söz konusu. Bu dava da verilen tedbir doğrumu dur? Muhtarlık her ne kadar faal olduguna dair resmi evrak vermiş olsa da faal olmadığı muhtarlık azalarınca da bilinmekte. Vergi dairesinde açılışları yok kiracıların. İlk kiracı olayı tamamen alt kiracıya devretmiş.
Bu davanın yanısıra ben alt kiracıya ödenmeyen kira borçları için icra takibi yapıp tahliye istesem bile tedbir var.

Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler