Mesajı Okuyun
Old 15-03-2012, 17:53   #14
esmir

Alıntı:
Yazan garani
aracın değişimi yönünde bir talep olduğundan ve mahkeme ilamında nispi vekalet ücreti olmadığından sayın armağan'a katılıyorum.zira nispi olsa idi mahkeme ilamında olurdu.esmir adlı arkadaşımız kararı temyiz edebilir ama bence burada şunu da yapabilir.misli ile değişmesini istediği dosya ile ticaret odasından tespit yaptırdığı dosyayı dayanak gösterip alacak davası açabilir.bu durumda vekalet ücreti nispi olacaktır.

Sayın garani mahkeme ilamımızda vekalet ücretimiz nisbi taktir edilmiştir. bu aşamada bir sorunumuz yok dolayısıyla. fakat ilamlı icra takibimi aracın değişimi talebiyle açtıktan sonra aynen değişimin sağlanamayacağı ortaya çıkınca yine aynı dosya kapsamında ticaret odasına müzekkereyle sormak suretiyle aracın kıymet tespitini yaptırdık. aracın aynen değişimi sağlanamayacağından bedelini tahsil edeceğim. bu aşamada sorun şu ki icra takibimdeki vekalet ücretim nisbi mi maktu mu olmalı.

bu arada icra müdürü harçlar kanunu m.19 ile ilgili tezimi bu sadece harçları kapsar diyerek ciddiye almadı.
nispi harç tahsil edeceği bir dosyada maktu vekalet hesaplamasının tezat oluşturacağı kanaatinde olduğumu ekledim.

henüz karar vermedi.