Mesajı Okuyun
Old 14-03-2012, 14:13   #4
denizizm

bir önceki mesajda -babasının mirasını reddetmiş olmasının, sonradan ölen dededen gelen mirası almasına engel olmadığına-ilişkin bilgi yazmışsınız.şimdi- baba ölüyor, dede babadan önce ölmüş, müvekkil mirası reddediyor.- yazmışsınız.şu halde dede babadan önce ölmüş babaanne ise hepsinden sonra ölmüş kabul ediyorum.dede babadan önce ölmüş ise dedenin mirası babaya geçmiştir.baba sonra ölmüş.yani artık dededen gelen mirasın mevzu olmasına imkan yok.babanın mirası red edilmiş ise babadan gelen haklara ilişkin istem de bulunamazsınız.sonra ölen babaanneye gelirsek ; babaanne dede ve babadan sonra öldüğüne göre mirasçılar hala ve sizin müvekkilleriniz olacaktır.baba öldüğünde baba hayatta olduğundan babaannenin mirası babaya geçmemiştir.dolayı sıyla babanın mirasının red edilmiş olması henüz babaanneden geçecek (red tarihinde babaanne sağ olduğu için)mirasın red edildiği anlamına gelmeyecektir.bu durumda babaanneden gelen miras hakkı hala va müvekkilleriniz arasında oranlanması gerekir diye düşünüyorum.bilgilerin doğruluğundan emin değilim görüşüm bu yönde.veraset ilamının iptali için tüm mirasçılar davalı gösterilerek hasımlı açacaksınız.ketmi verese ile ilgili olarak yanlış veraset ilamına dayalı olarak gerçekleştirilen işlemlerin iptaline yönelik davalar olduğundan sizin olayınız da da yanlış veraset ilamına dayalı tescil yapıldığından davanın dayanağının bu olduğunu düşünüyorum.bence öncelikle tapuya gidip intikale esas belgelerin suretini isteyin ve bu aldığınız bilgiyle veraset ilamı dosyasına bakın.hala kimin veraset ilamını nasıl almış?mahkeme kararının da mutlaka ayrıntılı açıklama vardır.