Mesajı Okuyun
Old 13-03-2012, 17:15   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan velayet
merhaba benim 7yaşında kızım var ve eşimden ayrılalı 6.5yıl oldu kızım babasını hiç görmedi ve tanımıyor 2.eşimi baba bilerek büyüdü ve 2tane kardeşi oldu.hayatımız gayet iyi gidiyordu eski eşim yıllar sonra şimdi kızımı görmek istiyor bende çocuğun psikolojisi açısından görmesini doğru bulmuyorum şuan,çünkü hayatı altüst olucak.velayeti bende babasının ev ve aile ortamı çocuğun büyümesi için hiç elverişli değil ve nafakasını da hiç ödemedi.eğer baba velayet davası açarsa kazanma şansı ne olabilir.çocuğumu etkilemesini hiç istemiyorum nüfusunu dahi değiştirmek istiyorum benim ne gibi haklarım var bu konularda neler yapabilirim hukuki olarak,çocuğumu şimdiki eşimin nüfusuna geçirebilirmiyim.bana lütfen acil cevap verebilirseniz,şimdiden çok teşekkürler

Çocuğunuzu şimdiki eşinizin nüfusuna kaydettirmeniz mümkün değil.

Boşanma kararında çocukla şahsi ilişkiye ilişkin bir hüküm varsa, eski eşiniz bu ilamı icraya konu ederse çocukla görüşmesine engel olamazsınız. Bu şahsi ilişki kararının mahkeme tarafından kaldırılması, çok özel ve ağır koşullara bağlanmıştır.

Baba velayet davası açarsa sonucunun ne olacağını bu kadar bilgi ile tahmin etmek zor olur. Ancak çocuk da mahkemede dinlenecek yaşta olacaktır. Mahkemeler, velayet hususunda tarafların değil, çocuğun üstün menfaatini gözetmektedir. Bütün bu olasılıkları profesyonel destek alacağınız avukatla yüzyüze tartışınız.