Mesajı Okuyun
Old 06-03-2012, 16:53   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan SINIRSIZ
2003 yılında işe giren müvekkilim 2005 yılında haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılıyor. 2007 yılında işe iade oluyor ve çalışmaya başlıyor. 2009 yılında emeklilik sebebiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatı ödenmiyor ve dava açıyoruz. bence kıdem tazminatı 2 yıllık dava süreci gözetilmeksizin 2003 - 2009 arası hesaplanmak zorundadır. Çünkü bu dava süreci, işçiyi haksız yere işten çıkaran işverenin kusurudur ve kimse kendi kusurundan faydalanamaz.
Aslında İşe iade olan işçinin iş akdi fesih ortadan kalktığı için kesintisiz sayılır diyen onlarca yargıtay kararı var.fakat benim gördüğüm bu kararlar yıllık izin ücretleri ile ilgili. tam benim olayımla örtüşen kıdem tazminatını kesintisiz hesaplayan yargıtay kararı arıyorum.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi Çalışmalar..

İşçinin kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmaması ancak feshin işveren tarafından değil de - haklı bir neden olmaksızın- işçi tarafından feshedilmesi halinde söz konusudur. Geçersiz fesihten sonraki dönemde iş akdi askıda olmadığından, işçinin başvurusunun bir icap, işverenin davetinin de bir kabul sayarak taraflar arasında yeni bir iş akdinin kurulduğu da savunulamayacağından (bence icap/kabul olarak yeni bir sözleşme değil de, işçinin yasadan kaynaklanan bir hakkını kulanarak işe yeniden başladığından), işe başlayarak feshin baştan itibaren geçersiz olduğu gerçeği de nazara alındığında iş akdinin kesintisiz olarak devam ettiği ve bu nedenle kıdem tazminatına esas sürenin tüm çalışma süresi için hesaplanması gerektiğini düşünüyorum. Ancak düşüncem doğrultusunda kararın varlığından haberdar değilim