Mesajı Okuyun
Old 28-02-2012, 13:13   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan aylinn
Müvekkil taşınmazını kat karşılığı taşınmaz sözleşmesi ile müteahhide veriyor. Bu durumda evi yıkılacak ve apartman yapılacak, ancak evin içinde kiracı var ve yazılı kira sözleşmesi yok.
Saygılar

Alıntı:
1. İhtiyaç sebebiyle tahliye davası açmayı düşünüyorum.Sizce uygun mudur?

İhtiyaç iddiasının dinlenebilmesi için, ihtiyacın samimi olması gerekir. Bence davayı kaybedersiniz.

Alıntı:
2. Arada sözlü kira olduğu için önceden noterden ihtar çekip( şu tarihte sözlü kira sözleşmesinin tarihi doluyor şu kadar süre içinde tahliye ediniz gibi) itiraz etmemesi halinde davadaki yazılı ispat şartını karşılayacağını düşünüyorum. Bu konuda elinde Yargıtay kararları olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.

6570 S.K. uygulanacağı mecur (Yazılı veya sözlü kira akitleri)için "süre bitimi nedeniyle" tahliye davası açamazsınız. İspat şartını da bu yolla aşamazsınız. Anlaşıldığı kadarıyla kira paraları elden alınmış ve yazılı belge de yok.

Ben olsam sözkonusu ihtarnamede, "Yeniden inşa nedeniyle" tahliyeye dayanır ve süreleri ona göre bildirirdim. Çünkü açmanız gereken dava bu olmalı. Buna cevap gelmezse, en önemli sorununuz ortadan kalkar. Cevap gelir de "Ben kiracı değilim "derse, "fuzuli işgal nedeniyle tahliye" cevap gelir de "Evet kiracınızım ama kira başlangıç tarihi xyz dir" derse, yeni ihtarnmameyi o tarihlere göre ayarlarsınız.